Acatao znaczy zjednoczeni
Projekt Indialucia powracaOstatnio pisaliśmy o tym, iż polscy muzycy folkowi poszukują pieniędzy na swoje projekty korzystając z portali społecznościowych, specjalnie do tego przeznaczonych. Chodziło oczywiście o Stilo i Angela Gaber Trio. Tą drogą poszedł też Michał Czachowski z tym, że on już na międzynarodową skalę.
Dziś nad ranem dostaliśmy od Michała link, którym chętnie się z Wami dzielimy, do filmu anonsującego jego nową płytę z projektem Indialucia, zatytułowaną "Acatao". W wymarłym, cygańskim języku caló znaczy to "zjednoczeni". Materiał , który znajdzie się na tej płycie będzie kontynuacją projektu sprzed kilku lat, który łączył dwa style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco.
Płyta "Indialucia", wydana w 2005 roku, odniosła spory sukces zarówno w Polsce jak i w świecie. Została laureatem nagród Folkowy Fonogram Roku przyznawanej przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 oraz Wirtualne Gęśle (nagroda internautów organizowana przez portal Folk.pl). Była nominowana do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno. Muzyka z płyty była też wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu "Święci z Bostonu II", a w USA w jednym z plebiscytów na najlepszy album World Music zajęła drugie miejsce.
O nowym albumie Michał Czachowski mówi tak:
- "To będzie album, który po raz pierwszy w historii ukazuje jak wiele wspólnego ma flamenco i jego dalekie, indyjskie korzenie. Muzyka słuchaczowi przybliży kulturę muzyczną Andaluzji oraz różnych regionów Indii. Całkowicie akustyczne brzmienie, kilkunastu znanych wirtuozów instrumentów etnicznych, improwizacja oraz przede wszystkim - energia hiszpańskiego flamenco i energia mistycznych Indii. Jest to muzyka, która nie należy do powszechnie znanych i komercyjnych przedsięwzięć, jako, że jest pierwszą tego typu pozycją na polskim rynku i pierwszym albumem w ogóle, który łączy muzykę Indii z flamenco. Te dwa style muzyki etnicznej są dla mnie najbliższe i przez wiele lat miałem okazję zgłębić ich naturę, filozofię i teorię u źródeł w Hiszpanii oraz Indiach."
By sfinansować to przedsięwzięcie, Michał wzorem innych wykonawców poprosił o wsparcie internautów z całego świata na międzynarodowym portalu Indiegogo.
- "Sukces, jaki odniosła pierwsza płyta zarówno w Polsce jak i poza naszym krajem zobowiązuje mnie do utrzymania wysokiego poziomu. Dzięki kampanii Indiegogo będę mógł znacznie szybciej zrealizować mój projekt. Finansowe wsparcie pomoże mi m.in. w opłaceniu artystów i studiów nagraniowych“ - wyjaśnia Michał Czachowski na wspomnianym filmie zapowiadającym płytę i promującym zbiórkę środków na jej wydanie.
Materiały i nagrania do "Acatao" powstawały w latach 2010-2013, głównie w Indiach i Hiszpanii. Do nagrań zostały zaangażowane największe gwiazdy muzyki etnicznej z Indii i Hiszpanii o międzynarodowej renomie: L. Subramaniam, Kavita Krishnamurti, Mukesh Sharma, Purbayan Chaterjee, Layatharanga, Alberto Naranja, Blas Cordoba, Paquito Gonzalez, Macarena de la Torre, La Pastora, Mohammad Rasouli, Leszek Możdżer.
To co jeszcze zostało do zrobienia w najbliższych miesiącach to próby z kameralną orkiestrą miasta Tychy - Aukso pod batutą Marka Mosia, rejestracja utworów w studiach nagraniowych w Polsce i Hiszpanii, edycja dźwiękowa, miksowanie, mastering, projekt graficzny okładki i wreszcie wydanie płyty, które planowane jest na czerwiec.
- "To jest niezależny projekt i niezależni artyści, zatem ta produkcja będzie możliwa tylko dzięki waszej pomocy finanansowej. Koncertowanie sprawia nam tyle radości ile wam słuchanie nas. Będąc na scenie gramy muzykę, ale to wy stwarzacie nastrój i dajecie nam enregię. Naprawdę wierzymy w nasz projekt i w suckes nowej płyty i jestem pewien, że wam ona też się spodoba. Z góry dziękujemy za waszą pomoc" - tymi słowami Michał Czachowski kończy prezentację nowej Indialucii na promocyjnym trailerze.
Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie.
Patronat honorowy nad projektem objęli: Ambasada Królestwa Hiszpanii, Ambasada Indii, Instytut Cervantesa, Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury.
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa.