Letni kalendarz folkfana

Zapowiednik festiwalowy - VII 2015
Anna Wilczyńska, 3 lipca 2015
TFF Fudolstadt 2014
Fot. Michael Pohl
Zaczęły się wakacje, więc tradycyjnie zapraszamy na nasz przegląd festiwali sceny etno/folk/worldmusic oraz muzyki źródeł i folkloru. Nasz przewodnik zaprezentuje Wam te ciekawsze. Nie jest to lista ostateczna i zamknięta.

W pierwszym tygodniu lipca trwają imprezy, które rozpoczęły się jeszcze pod koniec czerwca. W Krakowie już 25.06 rozpoczął się 25. Festiwal Kultury Żydowskiej nazywany też czasem "Szalom na Szerokiej". W programie jak zwykle same sławy, m.in. The Klezmatics, Shlomo Bara & Habrera Hativeet, David Krakauer, jak również współczesna, eksperymentująca muzyka żydowska - Kutiman Orchestra, Alte Zachen.

1.07 w Zdziłowicach rozpoczął się Festiwal Muzyki Tradycyjnej "Na rozstajnych drogach". Intensywny program warsztatowy i koncertowy ma za zadanie zapoznać uczestników z muzyką Ziemi Janowskiej i Zachodniego Roztocza. Wydarzenie organizowane jest przez prężnie działającą w tej okolicy Szkołę Suki Biłgorajskiej, fundację Stara Droga oraz Fundację Ochrony i Rozwoju i Twórczości Ludowej.

Podobny charakter ma Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej (5-11.07). To również tygodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną i lokalnym rękodziełem, tyle że z Beskidu Niskiego. To wydarzenie stworzone głównie z myślą o rodzinach z dziećmi, choć oczywiście impreza skierowana jest do wszystkich.

W niedzielę 5.07 rusza festiwal EtnoKraków. De facto to dwie imprezy w jednej - 36 Euroradio Folk Festival (dawny EBU Folk Festiwal), organizowany w Polsce po raz 3 przez Polskie Radio i Europejską Unię Nadawców oraz 17 Festiwal "Rozstaje". Przez tydzień gród Kraka rozbrzmiewać więc będzie dźwiękami z różnych stron świata - 200 artystów, ponad 50 głównych wydarzeń. Część koncertów będzie transmitowana w programie 2 PR - lista transmisji tutaj.

W drugim tygodniu lipca wydarzenia folkowe rozprzestrzenią się na całą Polskę. Najpierw w dniach 8-12.07 Lublin opanuje Inne Brzmienia Art'n'Music Festiwal, który po raz trzeci stanie się częścią większego projektu Wschód Kultury. Gwiazdą Innych Brzmień będzie Tony Allen, światowej sławy perkusista, mistrz afrobeatu z Nigerii.  W tym roku zaplanowano też  większą prezentację muzyki naszych południowych sąsiadów - ale tej z kręgu awangardy i alternatywy. Przybliżona zostanie działalność znanej czeskiej wytwórni Guerilla Records, a w Lublinie wystąpią jej przedstawiciele - zespoły Plastic People of the Universe i DG 307.

9.07 – nietypowo - bo w czwartek, wieczorem z muzyką klubową rozpoczną się w Gorzowie Wielkopolskim Romane Dyvesa, czyli "Cygańskie Dni", podczas których na scenie Amfiteatru pojawią się najlepsze romskie zespoły z Polski i ze świata. 

W weekend 9-10.07 ruszy Folkowisko w Gorajcu, gdzie wystąpi m.in. estoński Trad. Attack, węgierski Bohemians Betyars oraz krakowska Hańba! W tym samym czasie w Toruniu zainaugurowany zostanie festiwal Celtycki Gotyk, któremu patronujemy. Jak zwykle tłumy przyciągnie sobotnia parada dudziarzy na Rynku. Festiwal stanowi też dobrą okazję do podszkolenia swoich umiejętności tanecznych na licznych warsztatach tańców irlandzkich, szkockich i bretońskich. Więcej o imprezie tutaj.

Od 10 do 17 lipca we Wrocławiu odbywać się będzie jeden z najciekawszych festiwali w Polsce, "Brave Festival". Znów spotkamy się tu z przedstawicielami kultury unikalnej, wyjątkowej, intrygującej, marginalnej, acz niezwykle ważnej dla jej społeczności. Do Wrocławia przyjadą grioci - opowiadacze, pieśniarze i muzycy, przenoszący pamięć o kulturze Afryki Zachodniej, strażnicy tradycji, ale też jej badacze i nauczyciele. Jak podkreślają organizatorzy, to pierwszy festiwal Griotów w Europie, a jego gwiazdami będą m.in. Balla Kouyaté i Abou Diarra obaj z Mali czy Coumbane Mint Ely Warakane - pieśniarka z Mauretanii (więcej o wydarzeniu tutaj).

Trzeci tydzień lipca to chwila na "złapanie oddechu" w imprezach etno-folkowych. Miłośnicy piosenek śpiewanych przy ognisku i na szlakach odwiedzą z pewnością IX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" w Głuchołazach (16-19.07). Ciekawostką będzie liczna reprezentacja bardów zza południowej granicy w ramach koncertu Trampska Hudba (w niedzielę 19.07).

Z kolei na drugim krańcu Polski, w Gdańsku,  w dniach 17-19.07 odbędzie się 9. edycja imprezy "Okno na Świat". To nietypowy festiwal, ponieważ najważniejsza jest tu idea tolerancji i dialogu międzykulturowego. Gwiazdą będzie Aurelio Martinez, muzyk i działacz społeczny z Ameryki Środkowej, kontynuujący spuściznę ludu Garifuna.

Z kolei w niedzielę 19.07 jednodniowy festiwal EtnoMania przywiedzie do podkrakowskiego skansenu w Wygiezłowie miłośników ludowego rzemiosła i fanów zespołu Tołhaje.

Czwarty tydzień lipca to już ciąg festiwali bez wytchnienia. Najpierw miłośnicy folkloru spotkają się na VIII Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Przez cały tydzień (21-28.07) trwać będą koncerty zespołów folklorystycznych w kilkunastu różnych miejscowościach woj. podlaskiego.

W środę 22.07, zaczyna się jeden z ważniejszych festiwali world music w Polsce - Globaltica. W programie gwiazdy etno z całego świata - m.in. Malikanw - kolektyw złożony z muzyków z różnych części Mali; wirtuoz oud i dyrygent Rabih Abou Khalil z Libanu; uważani za następców Buena Vista Social Club Soneros de Verdad z Kuby; Aziz Sahmaoui ze swom zespołem University of Gnawa; wirtuoz sitaru Ustad Dharambir Singh z Indii, grupa Ajinaji z Mongolii Wewnętrznej i wielu innych. Ponadto filmy, wykłady i spotkania autorskie.

Dwa dni później, w piątek 24.07, rozpocznie się XX Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze z gwiazdami etno, takimi jak: Boban i Marko Marković Orchestra, Todar i WZ Orkiestra, Addictive TV, a nawet legendarnym Daabem. Impreza potrwa prawie cały tydzień, bo wydarzenia towarzyszące zakończą się 31.07. Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj

Również w piątek, 24.07, rozpoczyna się XXXIV Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk w Mrągowie. Od kilku lat w nazwie tej imprezy pojawia się "folk", a co za tym idzie na scenie, obok country również folku coraz więcej, głównie amerykańskiego. W tym roku do Mrągowa przyjeżdża wielka gwiazda folku, country, americany - Rosanne Cash, która wystąpi z Johnem Leventhalem i polskimi muzykami. Poza tym Aly Cook z Nowej Zelandii, polski Power Grass i inni.

W poniedziałek 25.07 kolejna gratka dla miłośników folkloru – rozpocznie się kultowy już, Tydzień Kultury Beskidzkiej, który potrwa aż do 2.08 w wielu miejscowościach woj. śląskiego.

Ostatniego dnia lipca warto wziąć kurs na Wolin, gdzie odbędzie się XXI Festiwal Słowian i Wikingów. Motywem przewodnim tej edycji będzie hasło "Piękne i waleczne" - kobiety wczesnego średniowiecza, a imprezę uświetnią polskie i zagraniczne grupy folkowe grające muzykę dawną, czyli Percival, Gędźba, Ęzibaba oraz Birka Boys (Szwecja), Kalabalik (Szwecja), Lutaś (Białoruś), Stary Olsa (Białoruś).
A w sierpniu... to już całkiem inna historia.

 Szczegóły dotyczące większości z w/w festiwali znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu