Wietnamskie mazurki

Prusinowski Trio na Hue Festival 2012
Anna Wilczyńska, 2 kwietnia 2012
Janusz Prusinowski Trio
Fot. Kamil Piotrowski
Nie od dziś polskie zespoły wędrują po świecie, ale do Azji trafiają rzadko. Po Marii Pomianowskiej, często goszczącej na tym kontynencie, po Shannon, Beltaine czy ostatnio Czeremszynie, kolejna grupa rusza na podbój Azji.

Janusz Prusinowski Trio to zespół, który pełnymi garściami czerpie inspiracje z muzyki tradycyjnej centralnej Polski. Członkowie grupy uczyli się gry od wiejskich muzykantów, jednakże muzyka, którą wykonują, nie jest wiernym odtworzeniem folkloru, tylko jego autorską interpretacją. Znajdziemy w niej  również elementy całkiem współczesne, awangardowe oraz dużo własnej improwizacji.

Zespół został doceniony za tę innowacyjność i może się pochwalić II i I nagrodą Folkowego Fonogramu Roku (odpowiednio - za płytę "Mazurki" 2008 i "Serce" 2010). Lider grupy, Janusz Prusinowski (skrzypce, cymbały, harmonia, lira, śpiew) jest pomysłodawcą festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" i tak jak pozostali członkowie grupy - Piotr Zgorzelski (basy), Michał Żak (instrumenty dęte drewniane) i Piotr Piszczatowski (akordeon, instrumenty perkusyjne) - od lat angażuje się w inicjatywy ożywiające tradycyjną muzykę wiejską.

Janusz Prusinowski Trio wystąpi na "Hue Festival" dwukrotnie, razem z Andrzejem Dutkiewiczem, wybitnym pianistą jazzowym,  znanym m. in. z projektu "Jazzowe Mazurki" inspirowanego muzyką F. Chopina, K. Szymanowskiego oraz polską muzyką ludową. Co ciekawe, będzie to wspólny program, który zaprezentowany zostanie później w Polsce na koncertach w Kaliszu i Płocku - jak ujawnił nam członek zespołu, Michał Żak. Nie odbędzie się to po raz pierwszy, bowiem mazurkowe jam sessions z Andrzejem Dutkiewiczem miały już miejsce w czasie festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".

Z kolei "Hue Festival" to impreza, która zapoczątkowana została w 2000 roku dzięki współpracy władz Wietnamu i Francji. Ten odbywający się co dwa lata festiwal to gigantyczne wydarzenie artystyczne, trwające ponad tydzień i przyciągające wielotysięczną publiczność. Jego celem jest promocja kultury Wietnamu, a zwłaszcza prowincji Thua Thien Hue wraz z jej głównym miastem. W programie tej imprezy znajdują się zarówno kameralne koncerty, jak i wielkie show (takie jak ceremonia otwarcia), nowatorskie spektakle oraz występy zespołów i teatrów folklorystycznych, muzyka eksperymentalna, jak i klasyczna. Pojawią się wybitni artyści z Australii, Afryki, Ameryki Południowej i Europy. W tym roku festiwal potrwa aż 9 dni.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak w tej barwnej mozaice dźwięków festiwalowych zaprezentują się polskie mazurki. Trzymamy kciuki i czekamy na relację z tej egzotycznej podróży!

Źródło: http://www.huefestival.com/

Hue Festival, 7.04.2012 – 15.04.2012, Hue, Wietnam

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu