Nagroda Niemieckich Krytyków Fonograficznych

Preis der Deutchen Schallplaten Kriti
Kamil Piotr Piotrowski, 18 listopada 2010
Nagroda ustanowiona przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych w celu zachowania najbardziej rygorystycznych standardów osiągnięć oraz jakości na polu nagrań muzycznych.

Ustanowiona w 1980 r. przyznawana przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych, składające się z niemal 140 krytyków, publicystów, muzykologów oraz wydawców z Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Jego misją jest zapewnianie producentom, kompozytorom, artystom oraz miłośnikom muzyki obiektywnej informacji na temat nowych wydawnictw o rzeczywistej doniosłości artystycznej.

Krytycy dokonują nominacji spośród najnowszych wydawnictw w 29 kategoriach rozciągających się od opery po rock'a, folk czy jazz, wydanych zarówno przez wielkie jak i małe, krajowe oraz zagraniczne wytwórnie płytowe. Nominacje obejmują szeroką gamę wykonawców - od debiutantów po gwiazdy, zawierają zarówno bestsellery jak i niskonakładowe wydawnictwa niszowe.

Raz w roku - zazwyczaj w listopadzie - 11 produkcjom przyznawana jest nagroda roczna. Dodatkowo trzem artystom i producentom przyznawana jest nagroda za całościowe osiągnięcia fonograficzne. Z kolei nagroda kwartalna rekomenduje nowe wydawnictwa, które zwróciły szczególną uwagę krytyków - zarówno ze względu na wykonanie oraz kreatywność jak i ogólną wartość repertuaru zawartego na CD.

Nagrody kwartalne stanowić mają obiektywny obraz nowości fonograficznych o wyjątkowym znaczeniu, ocenianym wyłącznie na podstawie kryteriów artystycznych. Każda płyta CD oraz DVD wydana w ciągu ostatnich 3 miesięcy może zostać wybrana w jednej z 29 kategorii, pod warunkiem jej dostępności na niemieckim rynku płytowym.

Wśród laureatów kwartalnej "Preis der Deutchen Schallplaten Kriti" są też polscy wykonawcy Rafał Blechacz, Kroke, Tomasz Stańko Quartet czy Ćaći Vorba za płytę "Szczera Mowa".

Pokaż menu