Najlepszy folk i folklor

Nagroda dla Ćaći Vorby
Kamil Piotr Piotrowski, 18 listopada 2010
Ćaći Vorba
Fot. Press
Znów na międzynarodowej arenie głośno o polskim zespole folkowym. Kilka dni temu grupa Ćaći Vorba otrzymała nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych. To bardzo prestiżowe wyróżnienie.

Kilka dni temu, Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych przyznawało nagrody w 29 kategoriach. Wśród nagrodzonych, w kategorii "Folk i Folklor" znalazła się płyta "Szczera Mowa" zespołu Ćaći Vorba. Przyznano ją za "najbardziej rygorystyczne standardy oraz jakość na polu nagrań muzycznych".

Nagroda Preis der Deutchen Schallplaten Kritik została ustanowiona w Niemczech, w 1980 r. Przyznaje ją Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych, które składa się obecnie z prawie 140 krytyków, wydawców, publicystów i muzykologów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Misją Stowarzyszenia jest zapewnienie zainteresowanym muzyką dotarcia do informacji na temat nowych wydawnictw, godnych uwagi, niosących pewne wartości, o wysokich walorach artystycznych i standardach produkcyjnych.

Płytę "Szczera Mowa" zespół, istniejący już od 5 lat, nagrał w ciągu 10 dni w listopadzie 2007 r. bazując na materiale, który zgromadził w ciągu pierwszych 3 lat działalności. Rejestracja dźwięku dokonana została w legendarnym, domowym studiu Wojtka Czerna "Rogalów Analogowy", kojarzonym również jako O.B.U.H. Records. Płytę nagrano przy użyciu analogowego sprzętu, technologią zapisu na taśmy studyjne. Bez komputerów, retuszy i innych cyfrowych udogodnień.

Po tym sukcesie płytą „Szczera Mowa” zainteresował się już wydawca czołowego czasopisma o "world music" - Songlines. Płyta znajdzie się w notowaniu Top Ten Records czasopisma. Utwór "Doar o mama" znajdzie się na płycie dołączonej do magazynu - nakład 20.000 egzemplarzy.

To druga tak prestiżowa nagroda w ostatnim czasie dla polskiej grupy folkowej (niedawno z Holandii z dwoma nagrodami wróciła grupa KlezmaFour). Cieszą sukcesy polskich zespołów, martwi to, że ostatnio częściej o nich słychać zagranicą niż w Polsce.

Grupie Ćaći Vorba bardzo gratulujemy i mamy nadzieję, że przysporzy im to większej liczby koncertów... w Polsce, bo o zagranicę jakoś jesteśmy spokojni.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu