Drumla

Z dalekich stepów Azji...
Kamil Piotr Piotrowski, 10 lutego 2010
Drumla
Fot. Kamil Piotrowski
Na naszych terenach nie bardzo znana, początkiem XVII w. była popularna a potem zniknęła aż do XX w. Jeden z najstarszych instrumentów i jedyny, który z człowieka tworzy instrument.

Drumla - szarpany ludowy instrument muzyczny. Ze względu na miejsce wykonania różny jest materiał z jakich jest on wytwarzany. W Europie jest to metal, Azji brąz lub bambus a na Alasce drewno. Jest jednym z najstarszych instrumentów jakie można spotkać na świecie w wielu kulturach. Najwcześniej zanotowano jego istnienie w III w. p.n.e., w Chinach. Jednakże najprawdopodobniej drumla powstała na stepach Azji Środkowej wśród plemion tureckich i stamtąd rozprzestrzeniła się na cały glob.

W Wielkiej Brytanii znana jest pod nazwą Jaw Harp (harfa szczękowa) często jednak mylnie nazywa się ją Jew Harp (żydowską harfą)

Tuwa - Khomu, gdzie jest używany w trakcie śpiewów khoomei, sygyt i kargyraa (style śpiewu ponadtonicznego); Norwegia - Munnharpe; Indie - Morsing; Sindhi - Changu.

Najbardziej popularna w Niemczech i Austrii, Norwegii, Sycylii i Korsyce (scaccia pensierri - instrument do wypędzania złych myśli). W Karpatach, na terenie Ukrainy, górale produkują drumle z kos, bo to dobry metal, są słabsze ale śpiewniejsze. Obecnie potęgą jest Daleki Wschód - chomus, Ałtaj, ma trochę inną budowę. Jest węższa i robiona z odlewu mosiężnego a nie ze stali. Daje to donośny, hipnotyzujący dźwięk.

Wykonawcy używający Drumli:

Roger Daltrey z The Who w "Join Together", Bon Jovi w "Blaze of Glory", Red Hot Chili Pappers w "Gave it Away", John Lenon w "The Fool on the Hill".

Drumlę można usłyszeć też w ścieżce dźwiękowej z "Ojca Chrzestnego III".

Streszczenie m.in. na podstawie angielskiej Wikipedii

Pokaż menu