Mugham, khomus i taiko

Gwiazdy Warszawskiego Skrzyżowania Kultur
Anna Wilczyńska, 10 lipca 2012
Ondekoza
Fot. Press
Dziś ogłoszono program Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna Rady Programowej przedstawiła gwiazdy, które w tym roku uświetnią to wydarzenie.

Przypomnijmy, że impreza w tym roku wyraźnie skierowana jest na wschód. Nic dziwnego, Azja to kontynent bardzo ważny dla naszej cywilizacji, która już od wieków inspiruje się elementami tamtejszej kultury, w tym również muzyką - o czym przypomniała Maria Pomianowska. I choć, aby dokładnie poznać całą Azję trzeba by każdemu z jej regionów poświęcić osobną edycję festiwalu, to organizatorzy podjęli próbę pokazania najważniejszych tradycji muzycznych tego ciekawego terytorium.

Festiwal rozpocznie się występem Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki mugham, oraz wielce zasłużonego dla Armenii Jivana Gasparyana. Artysta ten jest niekwestionowaną gwiazdą, znaną na całym świecie - współpracował m.in. z Peterem Gabrielem, Stingiem i Andreasem Vollenweiderem. Kolejny dzień, poniedziałek, to koncert awangardowych artystek z Jakucji - Ayarkhaan, wirtuozek odmiany drumli zwanej khomus oraz bardziej tradycyjnego, gruzińskiego chóru Rustavi. Mistyczną, suficką energię zaprezentuje we wtorek grupa śpiewaków z Syrii pod nazwą Al Kindi Ensemble. Środowy wieczór poświęcony Dalekiemu Wschodowi wypełni mistrzyni klasycznego stylu wokalnego pansori z Korei Ahn-Sook-sun oraz popisy bębniarzy z Japonii - grupy Ondekoza.

Na pewno wyjątkowym wydarzeniem artystycznym będzie wspólny, czwartkowy koncert mistrzów warsztatów. W piątek z kolei zaprezentuje się kolejny wykonawca o sufickim rodowodzie - Raza Khan z Indii oraz Titi Robin, mistrz gitary, oud i bouzuki, inspirujący się m.in. muzyką cygańską i arabską. Na zakończenie, w sobotę, pożegnamy już Azję i w afrykańskie klimaty wprowadzi publiczność Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa z Mali oraz wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi festiwalu.

W trakcie konferencji podano również nazwiska mistrzów, którzy poprowadzą warsztaty - wśród nich znajdują się same sławy, m.in. wspomniana Ahn-Sook-sun z Korei (klasa śpiewu koreańskiego), Bijan Chemirani (klasa rytmu), Aleksey Arkhipovsky (klasa bałałajki). Zapisy na te zajęcia zaczną się 20 sierpnia.

Jak zwykle, nie zabraknie programu dla najmłodszych, tym razem odbędzie się on pod hasłem "Dziecięce Orientalia". Ruszyła już sprzedaż biletów i karnetów na festiwal.

Źródło: http://www.estrada.com.pl

"8 Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur", 23-29.09.2012, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu