Drumla
Z dalekich stepów Azji...Drumla - szarpany ludowy instrument muzyczny. Ze względu na miejsce wykonania różny jest materiał z jakich jest on wytwarzany. W Europie jest to metal, Azji brąz lub bambus a na Alasce drewno. Jest jednym z najstarszych instrumentów jakie można spotkać na świecie w wielu kulturach. Najwcześniej zanotowano jego istnienie w III w. p.n.e., w Chinach. Jednakże najprawdopodobniej drumla powstała na stepach Azji Środkowej wśród plemion tureckich i stamtąd rozprzestrzeniła się na cały glob.
W Wielkiej Brytanii znana jest pod nazwą Jaw Harp (harfa szczękowa) często jednak mylnie nazywa się ją Jew Harp (żydowską harfą)
Tuwa - Khomu, gdzie jest używany w trakcie śpiewów khoomei, sygyt i kargyraa (style śpiewu ponadtonicznego); Norwegia - Munnharpe; Indie - Morsing; Sindhi - Changu.
Najbardziej popularna w Niemczech i Austrii, Norwegii, Sycylii i Korsyce (scaccia pensierri - instrument do wypędzania złych myśli). W Karpatach, na terenie Ukrainy, górale produkują drumle z kos, bo to dobry metal, są słabsze ale śpiewniejsze. Obecnie potęgą jest Daleki Wschód - chomus, Ałtaj, ma trochę inną budowę. Jest węższa i robiona z odlewu mosiężnego a nie ze stali. Daje to donośny, hipnotyzujący dźwięk.
Wykonawcy używający Drumli:
Roger Daltrey z The Who w "Join Together", Bon Jovi w "Blaze of Glory", Red Hot Chili Pappers w "Gave it Away", John Lenon w "The Fool on the Hill".
Drumlę można usłyszeć też w ścieżce dźwiękowej z "Ojca Chrzestnego III".
Streszczenie m.in. na podstawie angielskiej Wikipedii