Werchowyna

Werchowyna
Fot. Kamil Piotrowski
Najpierw była miłość do gór, wspólne wędrówki po wschodnich obaszarach Polski i zachodnich Ukrainy. Od spotykanych tam mieszkańców, górali, pasterzy, uczyli się pierwszych łemkowskich pieśni i ukraińskich szczedriwek.

Wspólne śpiewanie przyjaciół związanych ze środowiskiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, w 1991 roku przerodziło się w regularne próby zespołu. Debiutowali podczas Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w grudniu 1991 r. W początkowym okresie działalności na repertuar grupy złożyły się dawno niesłyszane pieśni i melodie łemkowskie, ukraińskie, huculskie.

Werchowyna była gościem największych festiwali muzyki etnicznej w Polsce, począwszy od "Łemkowskiej Watry" w Żdyni, "Wspólnotę w Kulturze" na warszawskim Ursusie, Festiwal Kultury Ukraińskiej w Przemyślu, przez "Spotkania Folkowe z Wiejskiego Podwórza" w Czeremsze, czy "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. Wielokrotnie odwiedzali warszawskie: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatr Mały, Państwowe Muzeum Etnograficzne. Najczęściej można ich jednak usłyszeć w ich mateczniku, Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, gdzie od 1993 r. organizują koncerty noworoczne.

Na koncie mają współpracę z Goyą, wspólny występ z białoruskim artystą Zmicierem "Todarem" Wajciuszkiewiczem, udział w licznych programach telewizyjnych poświęconych muzyce etnicznej (m.in. "Swojskie Klimaty" dla TVP) oraz własną konferencję naukową pt. "Kultura muzyczna Karpat" zorganizowaną dla uczczenia pięciolecia zespołu.

Nie występowali w konkursach. Jedyną nagrodą jaką mogą się pochwalić była pierwsza nagroda na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Przemyślu. Jedyna poważna trasa zagraniczna miała miejsce w 1998 r. kiedy to zostali zaproszeni na koncerty na Ukrainę, przez tamtejszy zespół... Werhowyna.

Od kilku lat zespół koncertuje niezwykle rzadko, ale udało im się nagrać kolejną płytę, o tyle ciekawą, że w składzie tylko męskim.

Skład zespołu:

Anna Jakowska, Ewa Karasińska-Gajo, Tadeusz Konador, Małgorzata Madejska-Podsiadło, Aneta Mazurkiewicz, Agata Myśluk, Mirosław Rak, Maciej Siciarek, Małgorzata Słoń-Nowaczek, Jakub Urlich, Jola Węgrzyn, Ewa Wróbel-Kacprowicz.

Dyskografia CD:

2015 - Pieśni kozackie

2005 - Pieśni święte i grzeszne (2CD)

2002 - ...hej kolęda, kolęda

2000 - Oj zza hory

1999 - Werchowyna live

1996 - Krynyczeńka

Dyskografia MC:

1995 - Tecze Riczka

1993 - Werchowyna

Strona internetowa: http://www.werchowyna.folk.pl

Archiwum

Pokaż menu