Sarakina

Sarakina
Fot. Jacek Grekow

Sarakina to imię pięknej, bałkańskiej dziewczyny. To także nazwa polsko-bułgarsko-czeskiej formacji wykonującej szeroko rozumianą bałkańską muzykę etno-jazzową, bazującą na brzmieniu bułgarsko-macedońskim.

Zespół powstał w Białymstoku w 1999 roku z inicjatywy Jacka Grekowa oraz Janka i Bartka Mlejnków. Sarakina dość szybko zjednała sobie fanów zdobywając nagrody na dwóch najważniejszych, folkowych festiwalach w Polsce. Były to "Mikołajki Folkowe" (2000) oraz "Nowa Tradycja" (2001). Niedługo potem zespół zaczął koncertować także zagranicą, w tym na austriackich festiwalach akordeonowych (III Internationales Akkordeon Festival 2002, Donauinselfest -Weltmusikbuhne 2004, X Internationales Akkordeon Festiwal 2009 - wszystkie w Wiedniu), irlandzkim Cork Folk Festval (2010) a także w Niemczech (Interkulturelle Wochen in Leipzig 2003). Zespół koncertował również w Filharmonii Narodowej w Sofii (2004) oraz Operze Podlaskiej w Białymstoku (2009) a także w wielu polskich i zagranicznych klubach muzycznych (także rockowych) oraz folkowych plenerach Podlasia i Mazowsza. Poza tym zespół koncertował także w Luksemburgu, na Ukrainie, Węgrzech i Litwie. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych.

Jacek Grekow uczestniczył także w m.in.  akordeonowym projekcie Kyryllikata, który wydał w 1997 roku płytę "Kyryllikata".  Grupa Sarakina tworzyła także muzykę do filmów dokumentalnych. W lutym 2012 roku zmienił się skład - Wojciecha Bronakowskiego zastąpił na perkusjonaliach Krzysztof Ostasz, który wcześniej grał przeważnie w projektach rockowych i dzięki temu grupa zyskała trochę inne, mocniejsze brzmienie. W tym samym roku Sarakina nagrała płytę "Dance of Fire" wspólnie ze światowej sławy bułgarskim wirtuozem gry na gadułce, Peyo Peevem. W 2014 roku zespół wydał  album "Live" będący  zapisem koncertu, który odbył się w studio PR w Białymstoku. W 2017 roku grupa ponownie nawiązała współpracę z Peyo Peevem, która zaowocowała płytą "Balkantron". 

Skład zespołu:

Dyskografia:

2017 - "Balkantron"
2014 - "Live in Studio"
2012 - "Dance of Fire" 

2008 - "Fryderykata"
2004 - "Junctions"
2001 - "Sarakina"

Video:

"Para beri kiselec" live z festiwalu Podlaska Oktawa Kultur (2013)

"Dart In A Dream" - koncert w klubie Fama (Białystok 2013)

Koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej (2012)

 

Strona internetowa: http://www.sarakina.art.pl

Archiwum

Pokaż menu