Matragona

Matragona
Fot. Press
Inspirację i energię muzyczną czerpią z zapomnianej legendy dzikiej, bieszczadzkiej Matragony - góry będącej symbolem ich baśniowej muzycznej krainy. Od ponad dwudziestu lat prezentują fanom swoją wizję muzyki świata.

Orkiestra Jednej Góry Matragona, bo taka jest pełna nazwa, to zespół multi-instrumentalistów podążający w swej twórczości śladami muzycznych tradycji różnych kultur. Sięgając chętnie po bogate etniczne instrumentarium, poszukują własnych dźwięków oraz muzycznych wątków.

Zespół założył Maciej Harna w Sanoku, w 1992 roku. Dwa lata później zagrali swój pierwszy pełny koncert w Sanockim Domu Kultury. Odtąd wykonali ich wiele, nagrywali dla ogólnopolskich programów telewizyjnych i radiowych, tworzyli muzykę teatralną, latem prowadzą warsztaty muzyczne.

W 1999 roku ukazała się ich płyta CD pt. "Budzenie góry", wydana przez SDK, która w 1998 roku, jeszcze w formie kasety MC uzyskała nominację na ogólnopolskim konkursie fonograficznym w Lublinie. Grupa zwróciła na siebie uwagę środowiska folkowego wygrywając m.in. festiwale "Mikołajki Folkowe" w Lublinie (1993 r.) oraz konkurs Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie (w 1999 r., ex equo z Dikandą).

Jak piszą o swej muzyce, umyka ona prostej definicji, a zbyt dużym uogólnieniem będzie klasyfikowanie jej jako "world music". W swej muzyce zwracają się ku tradycyjnym kulturom, w nieznane pejzaże dźwiękowe. Ich muzyka - nostalgiczna, barwna, oniryczna - przenosi słuchaczy w świat tworzony z zachwytu nad ginącym pięknem ziemi. Na koncertach słychać śpiew, często w mało znanych językach, nie brak też dźwiękowych eksperymentów, takich jak looping, instalacje dźwiękowe. Ich koncerty mają raczej charakter spektaklu czy teatru instrumentów. Ich wizytówką bowiem, poza oryginalną twórczością, jest to, że na koncertach wykorzystują ponad 40 instrumentów z całego świata i różnych epok.

Ostatnimi laty było o nich nieco ciszej, koncertowali głównie w swoich okolicach, rzadko wypuszczając się w dalsze strony, ale koniec roku 2015 był dla zespołu pracowitym. Najpierw przygotowali premierowy program koncertowy pt. "Anarti – muzyka zaginionego świata", realizowany w ramach stypendium  Marszałka Województwa Podkarpackiego (premiera miała miejsce 30 października w Sanoku). A na początku grudnia, przypomnieli się folkowej publiczności udanym koncertem na jubileuszowej, 25 edycji Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. W roku 2017 rozpoczęli prace nad najnowszą płytą "Anarti".

Skład zespołu:

Dyskografia:

2012 - "Balnicki księżyc" (EP)

2005 - "Trans Silvaticus"

2002 - "Tańce zmierzchu" (EP)

1998 - "Budzenie góry"

Video:

"Anarti - muzyka zaginionego świata"

"Aubade"

"Hoquetus"

 

Strona internetowa: http://www.matragona.pl

Najbliższe koncerty

  1. jutro (sobota)

Archiwum

Pokaż menu