InFidelis

InFidelis
Fot. Bartek Muracki
W sferze tak ulotnej i dającej możliwość różnorodnych interpretacji jak kultura ludowa nic nie jest stałe, oczywiste ani dosłowne. Nawet to, co stanowi jej fundament. Co tłumaczy nazwę zespołu - InFidelis znaczy NieWierne.

Helena Matuszewska i Marta Sołek stworzyły instrumentalny duet, w którym suka biłgorajska i fidel płocka spotykają się na scenie z looperem.

Duet InFidelis czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. Melodie ludowe ożywają w nietradycyjnych aranżacjach. Są wywracane na drugą stronę, przetwarzane, przeplatane z improwizacją. W jednym utworze potrafi pojawić się kilka motywów z różnych regionów Polski. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.

Główne role w projekcie grają dwa niezwykłe instrumenty ludowe – suka biłgorajska i fidel płocka. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, sucze skrzypienie, grając na nich techno, reggae, a nawet metal. Na scenie towarzyszy im looper, dzięki któremu każdy utwór to osobna, tworzona na żywo opowieść. Dzień przeplata się tu z nocą, radość ze smutkiem i pogodną melancholią, tęsknota ze spełnieniem.

InFidelis są laureatkami II nagrody na 25. Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie (grudzień 2015) oraz II nagrody i nagrody publiczności „Burza Braw” na 19. Folkowym Festiwalu Polskiego Radia”Nowa Tradycja” (maj 2016).

W 2014 roku zespół otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na wydanie debiutanckiej płyty „Projekt.Kolberg”, która ukazała się we wrześniu 2015 nakładem wydawnictwa Karrot Kommando.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2015 "Projekt. Kolberg

Video:

"Bujany"

"Ciosany"

"Dreptany

 

Strona internetowa: http://infidelis.pl
Pokaż menu