Niewierne wierne

Same Suki - debiut płytowy
Anna Wilczyńska, 10 października 2013
Same Suki 2013
Fot. Press
Ostatnio na scenie folkowej częściej dochodzą do głosu panie - słychać o Sutari, projekcie Pochwalone, a ostatnio również o Samych Sukach. Ten ostatni zespół zadebiutował rok temu na Nowej Tradycji, a teraz rozwija skrzydła.

Pięć kobiet z różnych muzycznych środowisk, które postanowiły stworzyć wspólny projekt oparty o muzykę ludową. Po kilku próbach ruszyły na Nową Tradycję i "z marszu" otrzymały wyróżnienie w postaci sesji nagraniowej. Trzeba przyznać, że to sukces, biorąc pod uwagę to, że w konkursie biorą udział często zespoły już działajace jakiś czas na scenie. Same Suki promują ludowy instrument smyczkowy - sukę biłgorajską, która była inspiracją do powstania zespołu i o której więcej można przeczytać w wywiadzie z Marią Pomianowską. Sporo o historii, pochodzeniu nazwy i początkach zespołu przeczytacie w gorącym jeszcze wywiadzie z Partycją i Helą.

Same Suki zadziwiają nie tylko przewrotnością swojej nazwy, ale też sięganiem do korzeni przy jednoczesnym bardzo współczesnym podejściu do muzyki. Ciekawie brzmią autorskie teksty, nawiązujące tylko do motywów ludowych, które czasem mogą pojawić się, ale raczej na zasadzie cytatu - jak np. w utworze "VillageAnka". Na stronie formacji czytamy: "W swoich tekstach zespół porusza sprawy ważne i aktualne, ukazując kobiece spojrzenie na świat".

Na ostateczny kształt utworów na pewno wpływa to, że tworzą je same panie, ale również to, że na co dzień grają w innych stylach - klasycznym, etno czy rozrywkowym. Podstawą repertuaru są tradycyjne utwory z różnych regionów Polski (zwłaszcza z Mazowsza i Kujaw), opracowane przez zespół. Same Suki grają nie tylko na sukach biłgorajskich, ale również na innych instrumentach, bowiem w skład grupy wchodzą:
Magdalena Wieczorek-Duchewicz - śpiew
Helena Matuszewska - suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce
Marta Sołek - suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka
Justyna Meliszek - wiolonczela
Patrycja Napierała - bendir, cajon, instrumenty perkusyjne.

W czerwcu 2013 Same Suki odniosły kolejny duży sukces i otrzymały główną nagrodę czwartej edycji poznańskiego konkursu Dragon Folk Fest. Przyszedł wreszcie czas, aby zrealizować nagrodę zdobytą podczas Nowej Tradycji. Dziś, tj. 10 października, światło dzienne ujrzała ich debiutancka płyta "Niewierne". Oficjalny koncert promocyjny odbędzie się już jutro, 11 października, w stołecznym klubie Czarna Perła.

Uwaga! Mamy dla Was dwie, podwójne wejściówki na ten koncert - rozlosujemy je wśród osób, które wymienią przynajmniej trzy zespoły, w których grała, lub gra jedna z członkiń zespołu Same Suki, Patrycja Napierała.
Czekamy do piątku, 11.10.2013, do godziny 10:00 na odpowiedzi na maila: redakcja@folk24.pl. Prosimy o podanie: imienia, nazwiska, miasta zameldowania, telefonu kontaktowego, zgody na przetwarzanie danych osobowych na cele tego konkursu, a w temacie maila: "Podwójne na Suki". Czas, start!

Kolejne koncerty promocyjne w planach, m.in. 25.10 w Poznaniu - szczegóły w dziale "wydarzenia".

A tak brzmi promująca nowy album piosenka "Równochuć":

 

Same Suki, 11.10.2013, Czarna Perła, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu