In Scotish Condition

In Scotish Condition - OIR
Fot. Press
Zamysłem tego wydawnictwa i zespołu, było pokazanie zróżnicowania muzyki szkockiej i jej wpływ na sąsiednie kraje, Irlandię i Anglię. Stąd znajdziemy tu wykonania na flet poprzeczny i altówkę, na małe dudy szkockie czy solową gitarę.

ÓIR prowadzi słuchacza przez różne szkockie krainy i formy muzyczne: taneczne Strathspeys, liryczne Airs, skoczne Jigs czy nawet piosenki. Na płycie znajdują się utwory napisane lub zapisane od XVII do XIX wieku. Są to zarówno utwory tradycyjne jak i skomponowane przez kompozytorów, których znamy z nazwiska, ale którzy pisali utwory w idiomie szkockim.

The Scottish Condition” to głęboko przemyślany wybór twórczości szkockich kompozytorów minionych wieków. A że dokonał go potomek szkockiego osadnika, płyta nabrała „charakterności”. To coś więcej, niż tylko krążek nagrany przez miłośników Szkocji. Jigi i reele znamy z irlandzkiego grania – airy i strathspeye to już troszkę inne dźwięki – i choć te drugie w zamyśle mają być muzyką do tańca, to ten krążek w dużej mierze nie jest muzyczką pod nóżkę. To jest fuzja powagi filharmonii i nostalgii szkockiej prowincji. Część kompozytorów tu ujętych wywodziła się „z ludu”, i tam szukała inspiracji. Na Na tym krążku znajdziecie i jigi autorstwa flecisty Johna Brady, i strathspeye do tańczenia, i airy do słuchania. Są tu jasne i przejrzyste nawiązania do twórczości kompozytora (i ogrodnika!) Alexandra Walkera, do działalności muzyka Howie Mc Donalda z Cape Breton, jest i „Mała wróżka, duża wróżka” Turlough’a O’Carolan’a (jednego z najsłynniejszych irlandzkich harfistów, który jednak znał i inspirował się szkockimi air'ami), są utwory Johna Peacocka. Paweł Dziemski, lider i pomysłodawca projektu, sięgnął też do opublikowanego w 1784 roku w Edynburgu zbioru „Patrick McDonald’s Colection of Highland Vocal Airs”. Zebranie takiego materiału wymagało od zespołu ogromnej pracy i fachowej wiedzy, ale dzięki temu powstało wydawnictwo na wskroś nieprzeciętne!

Ten krążek to ważny fonogram polskiej sceny folkowej. Tak jak kiedyś Slainte! i The Radical Belfast Brigade przecierali szlaki innego grania, niż stricte irlandzki „flow” - tak dziś, mimo tego, że nuta z Wysp jest u nas znana – to jednak jej szkocki regiment pozostaje dla wielu z nas nieodkryty!

W odkrywaniu go z pewnością pomoże dołączona do płyty książeczka, opisująca historię poszczególnych utworów oraz prezentująca teksty piosenek.

Play lista:

  1. Strathspeys
  2. McIntyre's Fancy, Banks of Loch Gowna
  3. A Man's a Man for A' That
  4. The Birkin Tree
  5. British Press, Grand Etang
  6. Recruited Colier
  7. Si Bheag, Si Mhor
  8. Keelman O'er the Land, Peacock's March
  9. Pills of White Mercury
  10. Scottish Air
  11. Parting Glass
  12. Scotland the Brave

Nagrano w składzie:

Pokaż menu