In Scotish Condition
ÓIR prowadzi słuchacza przez różne szkockie krainy i formy muzyczne: taneczne Strathspeys, liryczne Airs, skoczne Jigs czy nawet piosenki. Na płycie znajdują się utwory napisane lub zapisane od XVII do XIX wieku. Są to zarówno utwory tradycyjne jak i skomponowane przez kompozytorów, których znamy z nazwiska, ale którzy pisali utwory w idiomie szkockim.
„The Scottish Condition” to głęboko przemyślany wybór twórczości szkockich kompozytorów minionych wieków. A że dokonał go potomek szkockiego osadnika, płyta nabrała „charakterności”. To coś więcej, niż tylko krążek nagrany przez miłośników Szkocji. Jigi i reele znamy z irlandzkiego grania – airy i strathspeye to już troszkę inne dźwięki – i choć te drugie w zamyśle mają być muzyką do tańca, to ten krążek w dużej mierze nie jest muzyczką pod nóżkę. To jest fuzja powagi filharmonii i nostalgii szkockiej prowincji. Część kompozytorów tu ujętych wywodziła się „z ludu”, i tam szukała inspiracji. Na Na tym krążku znajdziecie i jigi autorstwa flecisty Johna Brady, i strathspeye do tańczenia, i airy do słuchania. Są tu jasne i przejrzyste nawiązania do twórczości kompozytora (i ogrodnika!) Alexandra Walkera, do działalności muzyka Howie Mc Donalda z Cape Breton, jest i „Mała wróżka, duża wróżka” Turlough’a O’Carolan’a (jednego z najsłynniejszych irlandzkich harfistów, który jednak znał i inspirował się szkockimi air'ami), są utwory Johna Peacocka. Paweł Dziemski, lider i pomysłodawca projektu, sięgnął też do opublikowanego w 1784 roku w Edynburgu zbioru „Patrick McDonald’s Colection of Highland Vocal Airs”. Zebranie takiego materiału wymagało od zespołu ogromnej pracy i fachowej wiedzy, ale dzięki temu powstało wydawnictwo na wskroś nieprzeciętne!
Ten krążek to ważny fonogram polskiej sceny folkowej. Tak jak kiedyś Slainte! i The Radical Belfast Brigade przecierali szlaki innego grania, niż stricte irlandzki „flow” - tak dziś, mimo tego, że nuta z Wysp jest u nas znana – to jednak jej szkocki regiment pozostaje dla wielu z nas nieodkryty!
W odkrywaniu go z pewnością pomoże dołączona do płyty książeczka, opisująca historię poszczególnych utworów oraz prezentująca teksty piosenek.
Play lista:
- Strathspeys
- McIntyre's Fancy, Banks of Loch Gowna
- A Man's a Man for A' That
- The Birkin Tree
- British Press, Grand Etang
- Recruited Colier
- Si Bheag, Si Mhor
- Keelman O'er the Land, Peacock's March
- Pills of White Mercury
- Scottish Air
- Parting Glass
- Scotland the Brave
Nagrano w składzie:
- Paweł Dziemski - małe dudy szkockie, flet poprzeczny, śpiew
- Ewa Kozioł - altówka
- Jan Kłoczko - gitara akustyczna
- Mateusz Czarnecki - akustyczna gitara basowa