Znów bez Polaków
Songlines Music Awards 2014Już po raz siódmy czytelnicy i redakcja pisma Songlines, poświęconego scenie world music wybierali najlepszych artystów minionego roku. Najpierw do końca stycznia swoje głosy oddawali internauci - w ten sposób wyłoniono po czterech nominowanych wykonawców w kategorii najlepszy artysta, zespół, debiut i współpraca międzykulturowa. Następnie w marcu jury zasiadło do pracy i ostatecznie, w setnym numerze pisma, które ukazało się pod koniec kwietnia, opublikowano laureatów:
Najlepszy artysta:
- Bassekou Kouyate (za album "Jama Ko")
Najlepszy zespół:
- Tamikrest (za album "Chatma")
Najlepsza współpraca międzykulturowa:
- Catrin Finch & Seckou Keita (za album "Clychau Dibon")
Najlepszy debiut:
- Family Atlantica (za album "Family Atlantica"
My czekaliśmy zwłaszcza na werdykt w kategorii "Najlepszy zespół", ponieważ nominowano w niej kolektyw R.U.T.A. za płytę "Na uschod". Niestety, powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, gdy do grona "najlepszej czwórki" nominowano Kapelę ze Wsi Warszawa za album "Nord", ale w finale wybrano inną grupę. Mimo wszystko gratulujemy, bo już sama nominacja to duże wyróżnienie. Można pocieszyć się faktem, że legendarny Clannad również nie został wyróżniony i że za rok odbędzie się kolejny plebiscyt.
Co ciekawe, w gronie laureatów znajdują się aż dwaj wykonawcy z Mali - wirtuoz afrykańskiej lutni ngoni, Bassekou Kouyate i zespół Tamikrest. Wykonawcy ci uzyskali już międzynarodową sławę. Bassekou gościł już kilka razy w Polsce. Współpracował z wieloma muzykami jazzowymi, grał na całym świecie na prestiżowych festiwalach world music (WOMAD, Colours of Ostrava). W 2008 roku wraz ze swoją grupą Ngoni ba zdobył nagrodę BBC jako Najlepszy Artysta Afryki. Z kolei Tamikrest to grupa powstała z fascynacji inną znaną kapelą z tego samego kręgu kulturowego - Tinariwen, nazywanych bluesmanami pustyni. Polscy widzowie mieli szansę usłyszeć Tamikrest w Cieszynie w 2010 i w Poznaniu w 2013.
Nagrodzona przez Songlines współpraca kulturowa to duet walijskiej harfistki Catrin Finch z pochodzącym z senegalskiej rodziny Griotów, Seckou Keita, grającym od dziecka na zachodnioafrykańskiej korze. Ich wspólny album zdobył tytuł Płyty Roku innego branżowego czasopisma - fRoots oraz został nominowany do BBC Radio 2 Folk Awards. Duet ten zdystansował m.in znany w Polsce projekt Fanfara Tirana Meets Transglobal Underground.
Najlepszy debiut 2014, Family Atlantica, to międzynarodowe trio złożone z artystów urodzonych w Londynie, Nigerii i Wenezueli. Ich twórczość - tak jak rodzina - z powrotem łączy różne rytmy i motywy muzyczne, które przez stulecia wędrowały przez Ocean Atlantycki.