Legendarni Clannad i Carthy

BBC 2 Radio Awards 2014
Anna Wilczyńska, 28 marca 2014
Martin Carthy
Fot. www.bbc.co.uk
Niedawno pisaliśmy o nominacjach do Songlines Music Awards. Na Wyspach Brytyjskich w tym samym czasie równie gorące emocje budziły Folk Music Awards 2014, które rozdano w blasku fleszy w lutym w Royal Albert Hall.

Brytyjska stacja radiowa BBC 2 już od 15 lat przyznaje swoje nagrody dla najcenniejszych i najciekawszych wykonawców z kręgu muzyki folk. Nominowani wybierani są przez grono nadawców, dziennikarzy, organizatorów festiwali, przedstawicieli wytwórni muzycznych, agentów i promotorów. Skład tego gremium jest zmienny każdego roku. Należy jednak pamiętać, że w krajach anglosaskich termin "folk" ma trochę inne znaczenie niż np. w Polsce i bardziej kojarzony jest z twórczością songwriterów.

Tym razem, z okazji jubileuszu 15 lecia, ceremonia rozdania Folk Music Awards 2014 odbyła się w prestiżowym Royal Albert Hall i była częściowo transmitowana. Galę uświetniły takie gwiazdy jak Bellowhead, Suzanne Vega i The Fisherman’s Friends. Najbardziej wzruszającym momentem był występ (razem z gośćmi) córki zmarłego niedawno wielkiego folkowca Pete Seegera, Peggy, której udało się zachęcić do wspólnego śpiewania prawie całą publiczność.

Najbardziej oczekiwana nagroda za "całokształt", Lifetime Achievement Award, trafiła do legendarnej grupy Clannad oraz do angielskiego wykonawcy folk, wokalisty i gitarzysty, Martina Carthy. Rodzinna kapela z hrabstwa Donnegal w Irlandii podziękowała na scenie również swoim rodzicom. Tego zespołu przedstawiać nie trzeba, choć zawsze historię grupy można przypomnieć sobie dzięki artykułowi na naszych łamach.

Z kolei Martin Carthy również zaprezentował się rodzinnie - ze swoją córką. Ten artysta to jedna z bardziej znanych osobistości brytyjskiego folku. Jest jednym z animatorów tej sceny, ma na koncie 40 albumów (w tym 10 solowych), grywał z najlepszymi, kultowymi na Wyspach zespołami takimi jak Steeleye Span, Brass Monkey i Imagined Village. Jego piosenki inspirowały Boba Dylana i Paula Simona. Wiele razy zdobywał najwyższe laury w plebiscycie programu 2 Radia BBC.

Specjalną nagrodę, Good Tradition Award, otrzymał festiwal w Cambridge, który w tym roku będzie obchodzić 50 lecie istnienia. To uhonorowanie osób, grup, organizacji, instytucji, za ich wkład w ochronę, upowszechnianie i podtrzymywanie muzyki tradycyjnej na przestrzeni lat.

W tym roku pojawił się też zupełnie nowy element - The Hall of Fame. Nagroda ta ma upamiętnić artystów, których wpływ na folk okazał się ważny i długotrwały. Pierwszą postacią uwiecznioną w "Holu Sławy" jest Cecil Sharp - muzyk, pedagog, zbieracz tradycyjnych angielskich pieśni ludowych i tańców, postać, bez której Brytyjczycy nie wyobrażają sobie późniejszego rozkwitu muzyki folk na początku XX wieku. Szacuje się, że Sharp zebrał w Anglii i Północnej Ameryce blisko 5 tys. melodii ludowych. Niebezpodstawnie nasuwają nam się skojarzenia z działalnością naszego Oskara Kolberga.

Lista wszystkich laureatów dostępna jest na stronie Radia BBC

Źródło: http://www.bbc.co.uk/programmes/b03ldc63/profiles/winners-nominees

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu