Złoty Sitar i Dilruba

Nowa płyta "Ragaboya"
Anna Wilczyńska, 28 lutego 2014
Tomasz Ragaboy Osiecki
Fot. Press
Tomasz "Ragaboy" Osiecki upodobał sobie instrumenty indyjskie - sitar i dilrubę. Od lat można go usłyszeć na płytach muzyków etnicznych, rockowych i alternatywnych. W zeszłym roku zdecydował się na realizację solowego projektu.

Ragaboy to multiinstrumentalista i kompozytor, ale przede wszystkim fascynat brzmienia klasycznych Indii. Stąd powstał jego pseudonim artystyczny. Gra na sitarze i dilrubie w zespole Rara Avis, Aleksandry Strunin, duecie Healing Incantation oraz solo - jako Ragaboy Live Act. Ma też na koncie współpracę z grupami takimi jak Masala, Pogodno, T.Love, Behemoth, a także z Renatą Przemyk, Haliną Młynkovą i Michałem Rudasiem. Podczas gdy sitar jest dość powszechnie znany, dilruba to ciekawy instrument będący skrzyżowaniem sitaru i sarangi, popularny w północno-zachodnich Indiach.

Po latach pracy na konto innych muzyków Tomasz Osiecki postanowił wreszcie nagrać swój debiutancki, solowy album. Płyta nazywa się "Golden Sitar Star" i ukaże się już za chwilę - 8 marca, choć dostępna jest już w przedsprzedaży. To ciekawe połączenie klasycznych rag i elektroniki, ambientu i chilloutu. Wydawcą jest Fonografika i Klingon Empire Records, materiał nagrano w Quality Studio w Warszawie, a masteringiem zajęło się znane w środowisku etno-folkowym studio As One. Album wyraźnie odwołuje się do antropologii współczesnego miasta. 

- "Golden Sitar Star" to dźwiękowy obraz nowoczesnego, wielokulturowego, europejskiego miasta. Przeplatająca się w nim przeszłość i przyszłość, tutejszość i obcość, pokazuje nam intensywnie pachnącą teraźniejszość. Co słyszymy jadąc tramwajem? Jak brzmi miejska przestrzeń? Czy jest to tylko i wyłącznie uliczny zgiełk i hałas? W miejskiej codzienności towarzyszą nam często dźwięki akustycznych instrumentów tradycyjnych, nowoczesne brzmienia elektroniczne, turntablistyczne didżejskie fajerwerki, a czasami ... chilloutowe dźwięki tła" - tak opisał zawartość swojego pierwszego solowego wydawnictwa Ragaboy.

Album składa się z 10 utworów, niektóre nawet tytułem bezpośrednio nawiązują do tematyki miejskiej, jak np. "Steel Street Blues," pierwszy singiel zapowiadający ten materiał. Utworu można posłuchać tutaj:
https://soundcloud.com/ragaboysound/ragaboy-steel-street-blues

- "Jedna kwestia jest jasna. Muzyka instrumentalna daje nam możliwość i całkowitą wolność w opowiedzeniu na jej podstawie własnych zdarzeń oraz opisania własnych miejsc"- podsumowuje swój materiał Tomek, który na płycie gra m.in. na sitarze, dilrubie, gitarach akustycznych i klasycznych, tamburynie i banjo. W nagraniach "Golden Sitar" wzięli udział liczni muzycy sesyjni - usłyszymy saksofony, akordeon, trąbkę, perkusję, kontrabas, fortepian, tablę i różne instrumenty elektroniczne. A dla zachęty jeszcze jedna próbka poniżej - utwór tytułowy z płyty:
https://soundcloud.com/ragaboysound/ragaboy-golden-sitar-star

Tomasz "Ragaboy" Osiecki, "Golden Sitar Star", premiera: 8.03.2014
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydawnictwa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu