Zapłoną ognie jare

Święto Wiosny w Polsce
Witt Wilczyński, 17 marca 2014
Cieszyński Ród z Golęszyc
Fot. Press
"Śmierć wije się po płotu, szukając kłopotu!"- te słowa śpiewał lud na moment przed spaleniem i/lub utopieniem kukły Marzanny. Zwano ją też Śmiercichą, bo jest boginią śmierci i zimy. W tym roku zima nie była zbyt ciężka, lecz cykl musi się dopełnić.

Warto pamiętać, że dla Słowian często to właśnie równonoc wiosenna stanowiła początek nowego roku solarnego, tym bardziej, że równonoc wiosenna niezmiennie jest początkiem roku wegetacyjnego. Ptaki i gady zaczynają powracać z mitycznego Wyraju, przepowiadając odrodzenie przyrody. Rośliny zaczynają się rozwijać, wszędzie robi się zielono i nastaje czas powszechnej radości.

Przyjrzyjmy się zatem, gdzie i w jaki sposób świętowane będzie w naszym kraju Święto Wiosny czyli Jare Święto. A dziać będzie się wiele, od inscenizowanych rekonstrukcji przez koncerty aż po autentyczne obrzędy.

Najwcześniej, bo już w środę rozpocznie się wiosenne świętowanie w Cieszynie. Działający tam od lat niezawodny Cieszyński ród z Golęszyc w tym roku uświetni obchody Jarego Święta, które odbędą się już 19 marca na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. W programie opowieści o życiu codziennym Słowian oraz pokazy walk wojów.

Jak przebiegać będą obchody streścił nam Janusz Ligocki ("Czcibor"):

"Cieszyński Ród z Golęszyc będzie brał czynny udział w całodniowych Jarych Godach organizowanych przez Koło Etnologów Uniwersytetu Śląskiego. Będąc wodzem i jednocześnie Żercą Rodu wygłoszę na Auli prelekcję dotyczącą Jarych Godów, ale także uzbrojenia i technik walki wojów wczesnego średniowiecza. Następnie wojowie z Drużyny Słowian i Wikingów "Golęszyce" dadzą krótki pokaz pojedynków. Pod wieczór odbędzie się Fireshow połączone z obrzędem Jarych Godów inspirowanym wczesnośredniowiecznymi, skąpymi jednak, zapiskami kronikarzy wspieranymi przez publikacje obecnych badaczy".

Po zmroku zagra też medievalno-folkowy zespół Jar:

W Gdyni, w czwartek, 20 marca, odbędzie się wspólny koncert różnych wykonawców nawiązujących do tradycji słowiańskich. Będzie to jednocześnie pierwsza odsłona cyklicznej imprezy "Folkowe Ucho". Usłyszymy folk poetycki w wykonaniu duetu LaGruppa, zespół Góra Trolla grający muzykę dawną, a także folkmetalowy Rum:

Nie zabraknie nowinki sceny folkowej - stepfolkowej formacji Rod.

W Wólce Bieleckiej, 40 km na wschód od Lublina, w piątek 21 marca odbędą się XXIX Spotkania z Historią "Jare Święto", gdzie oprócz tradycyjnego widowiska plenerowego odbędzie się palenie największej Marzanny w Polsce i, na przekór powszechnie panującym zwyczajom, zorganizowany zostanie konkurs na najszpetniejszą Marzannę.

Dzień później, w sobotę 22 marca, w Warszawie, po raz czwarty z rynku Starego Miasta wyruszy Stołeczny Marsz Powitania Wiosny ze śpiewem i muzykowaniem. Uczestnicy przejdą "od Syrenki do Syrenki", nad Wisłą odbędzie się rytualne utopienie Marzanny, a całości towarzyszyć będzie gra miejska oraz wieczorne obrzędy nad Wisłą.

Szczegółów szukajcie w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu