Za zasługi dla kultury ludowej

42 Gala wręczenia nagród im. Oskara Kolberga
Kamil Piotr Piotrowski, 12 czerwca 2017
42 Gala wręczenie Nagród Oskara Kolberga
Fot. Marta Ankiersztejn
Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach i w tym roku, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono ją po raz czterdziesty drugi, dwunastu laureatom.

W minioną środę wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2017. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta, już czterdziesta druga Gala. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach:

  1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego,
  2. dla twórców za pisarstwo ludowe,
  3. dla kapel ludowych,
  4. dla zespołów folklorystycznych,
  5. dla badaczy, naukowców i animatorów,
  6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który każdorazowo wręcza wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. A Laureatami 42. edycji Nagrody zostali:

Po raz trzeci wręczony został dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Trafił on w ręce Marzanny Olszewskiej z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w uznaniu działalności na rzecz lokalnej kultury tradycyjnej, wspieraniu artystów i twórców ludowych oraz pomocy organizacjom pozarządowym.

Organizację konkursu sprawuje Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz  Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wieczorem, w Ogrodach Zamku Królewskiego, po raz drugi w 42-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci zaprezentowali się podczas plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. Kurpiowskie pieśni i tańce, folklor Skalnego Podhala, lasowiackie melodie oraz ballady z serca Borów Dolnośląskich to tylko niektóre atrakcje koncertu. W regionalnych strojach i z oryginalnymi tradycyjnymi instrumentami wystąpili członkowie Kapeli Jana Cebuli, Michalina Mrozik, Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca oraz Zespół Góralski „Polaniorze” z Kościeliska. W trakcie koncertu, którego wodzirejem był znany podhalańczyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbył się wspólny Wieczór tańca, podczas którego na specjalnej, drewnianej podłodze uczestnicy uczyli się regionalnych tańców i zabaw. Całość zakończyło świętojańskie widowisko z obrzędami ognia.
Koncert organizowany był przez Instytut Muzyki i Tańca, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Stołeczną Estradę.
Więcej informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2017 znajduje się na stronie internetowej. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

 

Żródło: materiały prasowe organizatorów

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu