Korzenie na Bródnie

Festiwal Muzyki Etnicznej w Warszawie
Anna Wilczyńska, 25 maja 2017
Tomáš Kočko & Orchestr
Fot. Zora Vláčilová
Już po raz trzeci polskie i zagraniczne gwiazdy etno i folku zawitają na stołeczne Bródno. W lokalnym Parku obok rzeźb młodych artystów zabrzmią nuty oberkowe, karpackie, madziarskie i csango, jak też punk-rockowe riffy, dub i warszawski raggaton.

Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy już na dobre zagościł w kalendarzu kulturalnym stolicy. Zwykle w ostatnią sobotę maja Bródnowski Park zamienia się w wielką scenę, na której usłyszeć można różne etno-folkowe zespoły inspirujące się tradycją. Celem imprezy jest poszerzenie wiedzy na temat swoich i europejskich korzeni, dziedzictwa kulturowego i jego źródeł. Pomysł wyszedł trzy lata temu od zastępcy burmistrza Targówka, Pawła Michalca, a realizowany jest we współpracy z Domem Kultury Świt. Jak piszą organizatorzy: Festiwalowi przyświeca także idea łączenia różnych gatunków muzycznych i środowisk: od reggae, dubu, przez hip-hop, aż po folk, piosenkę autorską, czy ostrzejsze brzmienia.

Powstały w 2009 roku Park Bródnowski z Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest przestrzenią, w której realizowane są różne projekty kulturalne. Festiwal to kolejne z wielu przedsięwzięć ożywiających tę urokliwą, zieloną część Targówka.

W tym roku impreza odbędzie się w sobotę 27 maja. Już od godziny 15:00 ruszą koncerty. W pierwszej części zaprezentują się wykonawcy czerpiący z polskiej muzyki tradycyjnej - Kapela Odpoczno, Kapela Biniek -Wojciechowski -Lipski i uhonorowana już wieloma nagrodami, rodzinna Kapela Maliszów z Beskidu Niskiego.

Drugą część popołudnia zdominują zagraniczni goście z krajów wyszehradzkich. Ten set rozpocznie Tomáš Kočko & Orchestr (na zdjęciu powyżej) -  zespół inspirujący się tradycyjną muzyką z Moraw, ale wykonującą ją we współczesny sposób. Głównym wątkiem ich twórczości są motywy zbójnickie oraz dawne, przedchrześcijańskie wierzenia. Więcej o grupie tutaj. Z pewnością zaprezentują materiał z najnowszego krążka Velesu (2016), poświęconemu słowiańskiemu bogu śmierci i podziemi. Posłuchajmy jednej z kompozycji - Do Návu, pilotującej album:

Następnie scenę w Parku Bródnowskim opanuje żywioł z Węgier - zespół Zoord. Kapela nawiązuje do tradycji Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie pochodzenia węgierskiego, zamieszkującej tereny między pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną a Siedmiogrodem. Grają bardzo energetycznie, choć w minimalistycznym składzie (skrzypce, bębny, drumla). Wywiad z liderem grupy - wirtuozem drumli, Áronem Szilágyi, można przeczytać tutaj. Dodajmy jeszcze, że koncert grupy Zoord na festiwalu Korzenie Europy to wydarzenie wpisujące się w ramy trwającego już Roku Przyjaźni Polsko-Wegierskiej, o którym niedługo ukaże się więcej informacji na naszych łamach. Posłuchajcie ich twórczości:

Trzecia część wieczoru to z kolei podróż w dawne, punk-rockowe (Gaga i Zielone Żabki) i jamajskie klimaty (LSM Sound System i goście). Na finał zagra Vavamuffin.

Podczas poprzednich edycji imprezy panowała majówkowa atmosfera, więc warto zabrać kocyk, gdyż koncertów można posłuchać, siedząc na trawie. Łasuchów na pewno ucieszy informacja, że podczas festiwalu wystawi się lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z opoczyńskimi przysmakami i regionalnymi wiktuałami. Jednym słowem, będzie swojsko i bardzo etno-folkowo!

Szczegółowy program w dziale "wydarzenia".

 

"Korzenie Europy" 27.05.2017, Park Bródnowski, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu