Za oddanie ludowej kulturze

40 edycja Nagrody im. Oskara Kolberga
Kamil Piotr Piotrowski, 14 grudnia 2015
Dorobozianki
Fot. Joanna Matyjek
Za nami uroczysta Gala 40 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po raz 40 wyróżniono tych, którzy zasłużyli się dla kultury ludowej. W miniony piątek, 11 grudnia 2015 roku, o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala podsumowująca tegoroczną edycję Nagrody, której patronem jest Oskar Kolberg, a która została ustanowiona w 1974 r. Nagroda przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w sześciu kategoriach:

  1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego,
  2. dla twórców za pisarstwo ludowe,
  3. dla kapel ludowych,
  4. dla zespołów folklorystycznych,
  5. dla badaczy, naukowców i animatorów,
  6. honorowa, dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych  w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Tegorocznymi Laureatami 40. edycji Nagrody zostali:

Tomasz Kurasiński, burmistrz gminy Zbąszyń otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za zasługi dla kultury tradycyjnej".

Organizacją konkursu zajmują się obecnie: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddział – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymują Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o Nagrodzie znajdziecie na www.nagrodakolberg.pl

Źródło: materiały prasowe organizatora

 

Gala 40 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", 11.12.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl był patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu