Wszyscy byliście harcerzami?
Premiera CD "Cztery żywioły"Można zaryzykować twierdzenie, iż fani muzyki etnicznej, folkowej wywodzą się w dużej części z trzech środowisk: żeglarskiego, turystycznego i harcerskiego. Łączy ich podobna wrażliwość, umiłowanie przestrzeni i podróży oraz wspólne wartości. Dnia 22 lutego, na całym świecie harcerze, skauci obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Wszyscy spod znaku krzyża, lilijki ślą sobie życzenia, a jeśli już nie noszą munduru, wygrzebują stare fotografie i snują wspomnienia.
Pod ten nastrój, święto wpasowuje się Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydając płytę zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami, pt. "Cztery żywioły". Oficjalna premiera płyty to 24 lutego. Grupa jest stricte rockowa, ale za to wykonywane przez nich piosenki, to sztandarowe, harcerskie i turystyczne hity. Na "Czterech żywiołach" znalazły się m.in. takie szlagiery ze szlaków, jak: "Mewy", "Dalej wesoło", "Czerwona róża", "Krzyżak kontra Saracen", "Janiołecek i diaboł", "Bieszczadzkie reagge", "Wędrowiec" czy "Jaworzyna".
Zespół zebrał się w 2012 roku i na rockowo zaaranżował stare piosenki znane ze śpiewników harcerskich, żeglarskich, turystycznych czy studenckich. W tym samym roku powstała pierwsza płyta pt. "Trzy pióra", pełna ostrych gitarowych riffów i podkręcającej dynamikę perkusji. "Krajka", "Płonie ognisko" czy "Hej przyjaciele", prezentowane w mocnej, rockowej aranżacji, robiły wrażenie. Trafili w swoją niszę.
Dziś Wszyscy Byliśmy Harcerzami grają blisko trzydzieści koncertów rocznie. Wystąpili m.in. na Przystanku Woodstock, Międzynarodowym Zlocie Skautowym "Intercamp", Dniach Chorągwi Mazowieckiej, na warszawskich Juwenaliach i wielu festiwalach i przeglądach piosenki w całej Polsce. WBH występują w składzie:
- Marcin Rzońca - śpiew
- Daniel Konatowicz - śpiew, gitara
- Robert Stolarek - gitara
- Dariusz Krasnodębski - bass, śpiew
- Mirosław Wójcik - perkusja