W hołdzie dawnym czasom

Lelek na "Folkowo Bemowo"
Anna Wilczyńska, 20 lutego 2017
Lelek
Fot. Janusz Gajdamowicz
Prawie rok temu światło dzienne ujrzała debiutancka płyta nowego projektu Maćka Szajkowskiego Lelek, reinterpretującego słowiańskie dziedzictwo naszych przodków.  Za kilka dni będzie wyjątkowa okazja, aby zobaczyć tę grupę na żywo.

O projekcie Lelek było w zeszłym roku głośno z powodu wydania płyty, choć sam pomysł chodził po głowie Maćkowi Szajkowskiemu już od jakiegoś czasu. Lider Kapeli ze Wsi Warszawa zapragnął zwrócić się w stronę dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny, dawnych i współczesnych pieśni i poematów ku czci dawnych bogów. W tym celu zaprosił muzyków z różnych światów - m.in. world music (Michała Rudasia), folku (Kamila Rogińskiego), psychodelii (Piotra Stefańskiego), jazzu i klasyki (Patryka Kraśniewskiego) oraz mocniejszych brzmień (Jakuba Koźbę). Razem stworzyli formację nazwaną Lelek. Na koncepcję płyty wpłynęły też konsultacje wokalne ze znanym folkowym muzykiem Tadeuszem Konadorem oraz naukowcami - religioznawcą (Jakubem Zieliną) i antropologami (m.in. dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem).

Brzmienie zespołu jest bardzo bogate dzięki ciekawym instrumentom - bliskowschodnim lutniom, etnicznym perkusjonaliom z trzech kontynentów, fideli płockiej, lirze korbowej. W składzie znalazły się nie tylko instrumenty akustyczne - również analogowe syntezatory.

O projekcie tak pisał autor:

- Zainspirować i pobudzić do refleksji - oto nasz cel. Przenieść się na skrzydłach Lelka do krainy duchowej autonomii. Przywołać magię świata, który stanowił Panteon naszych Przodków, zapewniający powtarzalność pór roku oraz równowagę w odwiecznym cyklu narodzin, życia i śmierci. Społeczeństwa, w których gardzono niewolnictwem, gdzie wszyscy ludzie byli sobie prawdziwie równi. I wolni. Oddać Im cześć. I ujrzeć brzask bogów.

Debiutancka płyta Brzask Bogów ukazała się 21.03.2016, a pilotował ją teledysk Hymn do Żywy nakręcony w całości w Warszawie, z głównymi scenami na nadwiślańskich łęgach:

W nagraniu tego materiału wzięło udział wielu gości - żeńska sekcja KzWW, czyli Sylwia Świątkowska, Magdalena Sobczak oraz Ewa Wałecka, oraz wspomniany już Tadeusz Konador, który wspomógł Lelka wokalnie, lirnik Maciej "Maćko Korba" Cierliński, Mikołaj Janowski, Mikołaj Rybacki z Percival Schuttenbach oraz Artur Beling. Również wielu gości napisało artykuły do książeczki, dołączonej do płyty, która to książeczka ma charakter wybitnie edukacyjny.

Drugi teledysk promujący album Lelka poświęcony jest Perunowi:

Koncert w ramach Folkowo Bemowo odbędzie się w sobotę 25.02.2017 i będzie to premierowy występ formacji w Warszawie. Skład Lelka jest już inny niż na samym początku - Piotra Stefańskiego zastąpił znany z folkowych i reggowych zespołów Jerzy "Słoma" Słomiński. Jak zwykle odbędą się też warsztaty dla dzieci i dorosłych. Tym razem poprowadzi je Michał Rudaś - wokalista formacji, absolwent wokalistyki w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zauroczony muzyką dalekich Indii. Przygotowane podczas zajęć piosenki z repertuaru Lelka zabrzmią później wieczorem na wspólnym koncercie.

Na portalu Folk24 i profilu facebook trwa już konkurs, w którym można wygrać bilety na ten koncert. Szczegóły w dziale "wydarzenia".


"Folkowo Bemowo" - Lelek, 25.02.2017, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu