Wołanie Karpat

Hungarian National Folk Ballet w Polsce
Witt Wilczyński, 19 października 2017
Państwowy Węgierski Zespół Ludowy
Fot. Press
W ramach Roku Kultury Węgierskiej do pięciu miast Polski zawita znany na całym świecie Państwowy Zespół Ludowy. To ambasadorzy tradycyjnego tańca i muzyki Węgier, choć nie stronią i od elementów współczesnych w swoich występach.

W programie występu zatytułowanego „Wołanie Karpat” znajdą się utwory nie tylko węgierskie, ale pochodzące z różnych kultur, między innymi rumuńskiej, żydowskiej, cygańskiej czy polskiej. Będzie można usłyszeć także pieśni ewangelickie oraz średniowieczne. Nie zabraknie choreografii związanych z tradycją polskich górali, zwyczajowych tańców cygańskich Seklerów z Karpat Wschodnich z regionu Csík (Ciuc), czy popularnego, karnawałowego tańca przebierańców.

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (Hungarian National Folk Ballet) powstał w 1951 roku. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność i do wielu lat jest stałym bywalcem licznych sal teatralnych zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Zespół na własny sposób interpretuje folklor, łącząc go z elementami tańca współczesnego.  Jako ciekawostkę dodajmy, że w trakcie występu w tle pokazywane będą slajdy pochodzące z Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie.

A tak prezentują się na scenie:

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpił już w Sosnowcu (18.10)i Kielcach (19.10). Przed nimi jeszcze występ w podwarszawskich Otrębusach (20.10), Rzeszowie (21.10) i Lublinie (22.10).

Szczegóły w dziale "wydarzenia".

To nie wszystkie folkowe atrakcje znad Balatonu przewidziane na ten weekend. W sobotę, 21.10 w warszawskiej dzielnicy Białołęka odbędzie się Dzień Węgierski, a w jego ramach m.in. rodzinna gra miejska, warsztaty ze znanym folkowym muzykiem Joszko Brodą "Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce”. Clou programu to wieczorny koncert artysty zatytułowany "Polsko-węgierski".

Szczegóły w "wydarzeniach".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu