Wisła folklorem stoi

Ramówka Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Anna Wilczyńska, 12 stycznia 2012
Tydzień Kultury Beskidzkiej
Fot. Witt Wilczynski
Niecałe 200 dni dzieli nas od jednej z największych na świecie imprez folklorystycznych. 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej jak zwykle odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Warto już teraz zaplanować na ten czas wyjazd w okolice Wisły.

Festiwal ten to kultowa impreza dla miłośników folkloru, którzy prawie od 50 lat (sic!) tłumnie przybywają do głównego miasta festiwalowego - Wisły. Przez blisko 9 dni stolica Beskidu Śląskiego żyje wyłącznie festiwalem i każdemu turyście mimo woli udziela się ta atmosfera. W ostatniej chwili znalezienie tutaj noclegu graniczy z cudem i dlatego lepiej wcześniej załatwić sobie zakwaterowanie. Na szczęście, "Tydzień Kultury Beskidzkiej" to tak wielkie wydarzenie artystyczne, że można w nim uczestniczyć nie tylko w Wiśle. Duża część koncertów odbywa się na lokalnych estradach w kilku sąsiednich miejscowościach.

Mimo, że do imprezy pozostało jeszcze wiele czasu, organizatorzy już teraz prężnie działają i na swojej stronie internetowej umieścili ramowy program wydarzenia.

W tym roku festiwal rozpocznie się w Wiśle 28 lipca tradycyjnym korowodem ulicznym, a zakończy wielkim galowym koncertem 5 sierpnia w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Koncerty w dni robocze startują o 17:00 (w weekendy o 18:00) i potrwają do późnych godzin nocnych. Od 1 sierpnia ruszają 23 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Na głównej, wiślańskiej scenie krajowe i zagraniczne zespoły folklorystyczne będą wtedy rywalizować o Grand Prix.

Jak zwykle, w ramach festiwalu odbędą się ciekawe imprezy lokalne. W tym roku będą to m. in. wspomniane 23 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, ponadto: 43 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 18 Festyn Istebniański w Istebnej, 34 Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 65 Gorolskie Swięto w Jabłonkowie (Republika Czeska).
Oprócz koncertów zaplanowanych jest wiele imprez towarzyszących, takich jak: uliczne korowody, przedpołudniowe koncerty na rynku, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

Cały festiwal to wspaniała okazja do zapoznania się z lokalnymi obrzędami i tradycjami często kultywowanymi do dziś przez mieszkańców Beskidów.

Źródło: http://rok.bielsko.pl/

49 Tydzień Kultury Beskidzkiej, 28.07 –5.08.2012, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Istebna, Maków Podhalański, Ujsoły, Oświęcim, Jabłonków

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu