W słowiańskim duchu

III Festiwal Poezji i Sztuki Rodzimowierczej
Anna Wilczyńska, 6 września 2015
Jar i Brzezica
Fot. Press
W Krakowie pielęgnują i lubią starosłowiańskie tradycje. Już w najbliższy weekend odbędzie się tam festiwal przybliżający kulturę przedchrześcijańską naszych przodków. Będą dźwięki, słowa i obrazy oraz atrakcje dla dzieci.

Kraków – miasto pełne legend i kopców, zabytków, gdzie przetrwała tradycja wielkanocnej Rękawki. To również miejsce, w którym mieszka i działa wielu miłośników wczesnego średniowiecza. Część z nich nie tylko żyje historią, ale i współcześnie wyznaje religię przodków – nazywają siebie rodzimowiercami (wyznawcami rodzimej wiary).

Grupa pasjonatów dawnych tradycji i wierzeń już po raz trzeci organizuje w Krakowie Festiwal Poezji i Sztuki Rodzimowierczej, który odbędzie się w nadchodzący weekend 12-13.09. Mimo że impreza potrwa tylko dwa dni, program jest bardzo bogaty. Ideę i charakter festiwalu przybliżyła nam jedna z głównych organizatorek, Świerada:

- "Festiwal ma służyć prezentacji artystycznej działalności polskich rodzimowierców osobom chętnym przyjrzeć się takiej sztuce. Pierwszy dzień festiwalu to oferta dla młodzieży i osób dorosłych, a więc wernisaż plastyczny Sylwany, rzeźbiarski Mokoszana, maraton poetycki i koncerty Jaru z Brzezicą, Żmija, Zdrawicy i innych. W niedzielę będzie bardziej familijnie - podzielimy się domowymi smakołykami i pooglądamy swoje zdjęcia. Autorzy najlepszych potraw i fotografii otrzymają nagrody. Odbędą się także warsztaty tańca, pieśni, wycinanki ludowej, a nasi bajarze oczarują dzieciaki urodą słowiańskich podań."

Wszystkie grupy występujące podczas festiwalu bardzo mocno inspirują się wczesnym średniowieczem i kulturą Słowian. Najstarszy stażem Jar, jeden z czołowych zespołów tej sceny, powstał w 2006 roku i jego celem jest - jak czytamy na profilu facebook - "tworzenie muzyki w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonujemy, chcemy odtwarzać muzykę, jaką wtedy grano i przede wszystkim trzymać się stylistyki wczesnośredniowiecznej."

Ostatnio Jar nawiązał współpracę z wokalistkami z trio Brzezica (oba zespoły na zdjęciu powyżej), które wykonują własne interpretacje pieśni tradycyjnych w zgodzie ze słowiańską duchowością. Efekty tej współpracy będzie można usłyszeć pierwszego dnia festiwalu (w sobotę 12.09). Tego samego dnia na scenie pojawi się również Żmij – autorski projekt Jakuba Zieliny z pogranicza rocka, etno i muzyki alternatywnej oraz Zdrawica - młody folk-rockowy zespół z Jaworzna.

Szczegóły w naszym dziale "wydarzenia".

III Festiwal Poezji i Sztuki Rodzimowierczej, 12-13.09.2015, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu