W podcieniach Miasta Ogrodów

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2017
Kamil Piotr Piotrowski, 23 czerwca 2017
Madame Baheux
Fot. Igor Ripak
Najbardziej roztańczony festiwal w Katowicach ma już 5 lat! W tym roku jest zapowiedzią prawdziwej, muzycznej uczy, jaka czeka wszystkich miłośników world music w październiku podczas World Music Expo, czyli WOMEX-u.

Dwa czerwcowe wieczory Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków wypełni najlepsza muzyka z krajów od Polski niedalekich – naszych bezpośrednich sąsiadów (Czechy i Słowacja) oraz rejonów nieco bardziej odległych, ale i tak nam bliskich – Węgier i Bałkanów.

Muzyka folkowa naszych sąsiadów, mimo pozornej bliskości, jest u nas raczej mało znana. Dlatego zapraszamy do jej odkrywania ze słowackim Pacora Trio i czeskim zespołem PONK. Oba czerpią z bogatych muzycznych tradycji swoich krajów, jednak podchodzą do nich twórczo, wplatając w nią zupełnie nowe muzyczne wątki.

Wielokulturowość Europy Środkowej najlepiej zaprezentuje pochodzący z Węgier, ale stworzony przez rumońskojęzycznych Romów zespół Romengo.

Dzisiejsze world music to także sztuka łączenia kultur i wpływów. Robią tak artystki tworzące zespół Madame Baheux. Pochodzą z Bośni, Serbii i Bułgarii, ale śpiewają też choćby pieśni Bertolda Brechta. Podobnie polski duet Karoliny Cichej i Barta Pałygi, który zabierze nas na azjatyckie stepy, na ziemie rozbrzmiewające muzyką Tatarów.  

Tegoroczna edycja Festiwalu świętuje mały jubileusz - pięciolecie istnienia, a dodatkowego smaczku wydarzeniu dodaje fakt, że dzieje się ono na kilka miesięcy przed największymi targami world music na świecie, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce, właśnie w Katowicach.

Zapraszamy do podcieni Instytucji Kultury Ogrody Dźwięków w Katowicach, w dn. 23-24 czerwca, od godz. 19:00. Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" i na stronie festiwalu.

 

5 Festiwal Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków", 23-24.06.2017, Katowice
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu