Tak gra Wspak

Koncert na rzeźby dźwiękowe
Kamil Piotr Piotrowski, 25 września 2011
Andrzej Król i wspaki
Fot. Press
"Spotkania z pasją" to cykl, w którym organizator, Bemowskie Centrum Kultury, stara się prezentować ciekawych ludzi, ludzi z... pasją. Na kolejnym, już w pażdzierniku, spotkamy się z niezwykłymi instrumentalistami i rzadkimi instrumentami.

Andrzej Król - artysta, rzeźbiarz i lutnik, oddany wizji przestrzeni napiętej niczym struna, rezonującej, żywej będzie gościem Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie na początku października. Spotkanie będzie się składało z dwóch części, w pierwszej artysta zaprezentuje i opowie o swoich instrumentach - wspakach. W drugiej zaproszeni goście: Maciej Cierliński, Bart Pałyga i Sebastian Wielądek zagrają koncert na rzeźby dźwiękowe, czyli instrumenty wykonane przez Andrzeja Króla.

Same "wspaki" powstały w latach 2001-2011, jako następstwo prostego przeżycia: do rzeźb wykonanych z napiętego drewna artysta wstawił strunę. Usłyszał rezonans pomimo, że napięta forma rzeźby nie przypominała wcale zamkniętego pudła rezonansowego, które znał chociażby z podziwianej przez Niego wiolonczeli. Drewno lutnicze, którego użył na początku, otrzymał "w spadku" po współpracy w latach 1985-90 z Jeanem Weinfeldem (1905 - 1991), twórcą FONIC (Nowe Formy Instrumentów Strunowych).

Od początku powstawania wspaków, wspierała je we Francji Agnès Vesterman i jej stowarzyszenie CIRCE, w Polsce zainteresowała się nimi w r. 2004 Maria Pomianowska. W 2006 r. powstał spektakl opowiadający historię wspaków z oryginalną muzyką Ryszarda Bednarczuka i Jeana Poinsignona, przy udziale muzyków: Agnès Vesterman, Deboray Walker, Macieja Skowrońskiego oraz aktorów: Dariusza Jakubowskiego i Vincenta Vedovelliego, oraz Stanisława Bokowego. Spektakl został pokazany w Fabryce Trzciny (2006) oraz trzy razy we Francji.

Tym razem wspaki opanują salę teatralną Bemowskiego Centrum Kultury, wstęp bezpłatny.

"Spotkanie z pasją - Andrzej Król", 6.10.2011, "ArtBem", Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu