Szamani, górale i rastamani

Festiwal Korzenie Europy
Anna Wilczyńska, 26 maja 2016
Huun Huur Tu
Fot. Kamil Piotrowski
Po raz drugi etniczne dźwięki z całego świata zabrzmią w stołecznym Parku Bródnowskim. W najbliższą niedzielę odbędzie się tu festiwal Korzenie Europy, a na scenie pojawią się wyjątkowe, polskie i zagraniczne gwiazdy world music.

Pierwsza edycja tej imprezy, organizowanej przez Dom Kultury „Świt” oraz Urząd Dzielnicy Targówek odbyła się równo rok temu. Na scenie plenerowej w Parku Bródnowskim wystąpiły wtedy polskie zespoły inspirujące się tradycją: Pchełki, Czeremszyna, Żywiołak, Kapela ze Wsi Warszawa oraz Kayah i jej Transoriental Orchestra.
Festiwal ma na celu integrację różnych środowisk Europy Środkowo - Wschodniej przez sięganie do tradycji i wspólnych korzeni (stąd nazwa). Jednocześnie promuje muzykę ludową i zespoły, które twórczo się do niej odwołują i na jej podstawie tworzą własną muzykę, współczesną w formie. Jak zapewniają organizatorzy Warszawa jako stolica Polski, stanie się łącznikiem pomiędzy Wschodem, a Zachodem.

Nietrudno w to uwierzyć, gdy poznamy program imprezy. W tym roku bowiem do bródnowskiego parku zawitają artyści z daleka – m.in. legendarni, koncertujący po całym świecie, znani też już dobrze w Polsce, muzycy Huun Huur Tu z syberyjskiej Tuwy (na zdjęciu powyżej). Usłyszymy melodie grane na stepie, z towarzyszeniem lokalnych, egzotycznych instrumentów oraz oczywiście niesamowity śpiew gardłowy w czterech podstawowych odmianach:

Gwiazdą wieczoru będą nasi górale z Podhala - Trebunie Tutki i jamajskie Twinkle Brothers, których muzyczne spotkanie w latach 90. zapoczątkowało u nas scenę world music i których Czytelnikom Folk24 przedstawiać nie trzeba. Wykonają program z płyty "Pieśni chwały/Songs of Glory". Polecamy, bo to rzadka okazja zobaczyć te kultowe formacje razem na scenie.

Bardzo ciekawie zapowiada się zespół z Węgier o tajemniczej nazwie Vagtazo Csodaszarvas (czyli Galopujący, Boski Jeleń). Grupa powstała w 2005 r i już zdobyła niemały rozgłos u naszych Bratanków (ich debiut został najlepszym albumem, a druga płyta krążkiem roku w kategorii world music). Zespół umiejętnie łączy tradycje i instrumenty węgierskie z euroazajtyckimi z  tymi m.in z Tuwy, Mongolii i Chin. Założyciel grupy, często nazywany szamanem, Atilla Grandpierre, od lat 70. jest bardzo znaną postacią niezależnej sceny alternatywnej na Węgrzech. Zespół pierwszy raz przyjedzie do Polski, a tu próbka ich twórczości:

Nie zabraknie i naszych rodzimych wykonawców. Percival opowie muzycznie o czasach naszych przodków - pogańskich Słowian, a Maria Pomianowska z przyjaciółmi zaprezentuje program Polska – Senegal. To kontynuacja międzykulturowych projektów realizowanych przez artystkę od 2011 w Egipcie, Libanie, Pakistanie, Tunezji, Algierii, Indiach, Iranie i Senegalu. Usłyszymy utwory bazujące na polskiej i senegalskiej muzyce ludowej.

Szczegóły w dziale "wydarzenia".

 

"Korzenie Europy", 29.05.2016, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu