Świat na Śląsku

Festiwal Ogrody Dźwięków
Anna Wilczyńska, 20 czerwca 2013
Południce
Fot. Andrzej Majos
Początek lata Katowice powitają w rytmach etnicznych za sprawą festiwalu Muzyki Świata. Przez trzy dni w Centrum Kultury Katowice można będzie usłyszeć polskich i zagranicznych artystów reprezentujących ten nurt.

Cieszy fakt, że folk i etno staje się coraz bardziej popularne w Polsce i że przybywa ciekawych imprez, w trakcie których można zapoznać się z muzyką świata. Taka impreza właśnie powstaje w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis.

Ogrody Dźwięków to spotkanie z muzyką świata, pod modnym ostatnio hasłem podróży muzycznej. W ostatni weekend czerwca (28-30.06) w Centrum Kultury Katowice zaprezentują się artyści z różnych stron świata, których łączy pasja do muzyki tradycyjnej oraz współpraca ponad podziałami.

Pochodzący z Rumunii, Turcji, Holandii i Niemiec członkowie zespołu Arifa eksplorują muzykę Bałkanów i Bliskiego Wschodu, dodając do tego nuty jazzowe i współczesne. Z kolei znany polskim miłośnikom etno m.in. ze Skrzyżowania Kultur Chalaban, to projekt Marokańczyka, który mieszka w Budapeszcie i tam stworzył zespół wykonujący tradycyjną muzykę ze swojego kraju, ale czerpiący też z tradycji romskich, bałkańskich oraz Europy Środkowej.

Interesująco zapowiada się też występ tria Moishe Moishe Moishele, które odważnie łączy muzykę chasydzką z acid housem. Z kolei pozostający w atmosferze Morza Śródziemnego, hiszpański kwartet Las Migas zagra tradycyjne rytmy flamenco, z elementami muzyki cyrkowej, tango, fado i jazzu. Za to algierska piosenkarka i tancerka Karima Nayt zabierze słuchaczy w świat arabskich dźwięków.

Z polskich grup na festiwalu zaprezentują się: inspirująca się muzyką karpat Transkapela, promujący swoją debiutancką płytę "Adieu" Adam Strug z Kompanią oraz dawno nie słyszana na koncertach, retro-cyrkowa Vladmirska. Na pewno ciekawie zabrzmi też grupa śpiewacza Południce, która tym razem wystąpi w wersji elektronicznej z DJ Liquid Molly (więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj). Czas zatem ruszyć w wakacyjną, muzyczną podróż - start w Katowicach!

Bilety są niedrogie - 5 zł za każdy dzień (3 koncerty). Szczegóły programu jak zawsze znajdziecie w dziale "wydarzenia". 

 

Festiwal Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków", 28-30.06.2013, Katowice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu