Słali pieśni dziadowskie

Wstępne wyniki II Konkursu na Pieśń Dziadowską Nową
Anna Wilczyńska, 27 sierpnia 2012
Soren Hammerlund
Fot. Kamil Piotrowski
Na początku tego miesiąca zachęcaliśmy do wzięcia udziału w II Konkursie na Pieśń Dziadowską Nową. Nadesłano aż 293 teksty - to duży sukces. Jury właśnie opublikowało listę finalistów tego nietuzinkowego konkursu.

Pierwotnie wstępne wyniki II Konkursu na Pieśń Dziadowską Nową miały pojawić się 17 sierpnia, ale z powodu ogromnej liczby zgłoszeń jury musiało przesunąć rozwiązanie zabawy o kilka dni. W sumie 133 autorów nadesłało 293 utwory (każdy z uczestników mógł przysłać ich aż 6).

Przypomnijmy, że celem konkursu była zachęta do tworzenia nowych tekstów na wzór dawnych, wykonywanych kiedyś przez wędrownych dziadów - żebraków, często z akompaniamentem liry korbowej, zwanej dzięki temu również lirą dziadowską, żebraczą.

Każdy z nadesłanych tekstów, opatrzony pseudonimem, został gruntownie przeanalizowany przez komisję, w skład której wchodzili znani działacze i wykonawcy polskiej muzyki tradycyjnej: Ewa Grochowska (sekretarz), Piotr Grochowski oraz Remigiusz Mazur-Hanaj.

W kolejności alfabetycznej nagrodzono:

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
Aldona Mikulska, Dormar, Ksawery, Magdalena Kiermaszek, Mara, Rysiek Dróżdż, Dziad Ksantyp, Aniela P.

Finaliści odbiorą nagrody i wystąpią na specjalnym koncercie 31 sierpnia w dawnej cerkwi na Krupcu w trakcie Taboru Lirnickiego, zwanego też Akademią Muzyków Wędrownych w Narolu k. Tomaszowa Lubelskiego. Muzykę do napisanych tekstów zapewnią goście Festiwalu. W czasie koncertu zostanie też ogłoszony pełen protokół z nazwiskami wszystkich nagrodzonych oraz komentarzem jury. Organizatorzy planują wydać w osobnym tomiku najciekawsze prace z tegorocznej oraz pierwszej edycji konkursu. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gratulujemy finalistom lekkiego pióra a organizatorom sukcesu frekwencyjnego!

Źródło: http://tyndyryndy.blogspot.com/

II Konkurs na Pieśń Dziadowską Nową

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu