Rudolstadt Festival ogłosił program 28 edycji

Ikony historii muzyki, ekscytujące nowości i pożegnanie
Kamil Piotr Piotrowski, 10 kwietnia 2018
27 Rudolstadt Festival
Fot. Rudolstadt Press
Tego lata festiwal Rudolstadt w Turyngii po raz 28 skupi na sobie uwagę świata. Na największym niemieckim festiwalu muzyki etno, folk i world music pojawi się około 130 zespołów i artystów solowych ze wszystkich pięciu kontynentów.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu w Rudolstadt znajdą się m.in. Graham Nash, Fatoumata Diawara, Oddisee, Steve Earle & The Dukes, Gisbert zu Knyphausen, Chico Trujillo, Yael Deckelbaum i Llibre Vermell. Organizatorzy ogłosili właśnie pełny program imprezy. Gościem specjalnym będzie w tym roku Estonia, która zaprezentuje niezwykle różnorodnych artystów. Nie zabraknie też akcentu polskiego.

Festiwal Rudolstadt rozpocznie się 5 lipca od politycznego performance izraelskiej piosenkarki i działaczki Yael Deckelbaum. Jej projekt Yael Deckelbaum & The Mothers powstał, gdy napisała piosenkę na pokojowy marsz izraelskich i palestyńskich kobiet. Od tego czasu ich wideo zaliczyło miliony odsłon. Teraz Yael Deckelbaum & The Mothers przekazują swoje przesłanie na koncertach i w marszach pokojowych na całym świecie.

Po koncercie otwarcia odbędzie się około 300 występów z udziałem artystów niemal z "czterech stron świata". Począwszy od muzyki eksperymentalnej po tradycyjną, Rudolstadt Festival zaprezentuje muzyczne bogactwo różnych kultur na ponad 20 scenach.

Na jednej z nich pojawi się m.in. Fatoumata Diawara z Mali. Artystka i aktorka wywarła ogromny wpływ na cały kontynent afrykański. Jej muzyka czerpiąc z zachodnioafrykańskiej tradycji Wassoula łączy też elementy folku i funky, a także jazzu, popu i rocka.

Z kolei nie lada gratką dla fanów będą z pewnością występy legendy brytyjskiego folk-rocka - Grahama Nasha (kiedyś m.in. Crosby, Stills & Nash) i legendy amerykańskiego rocka Steve Earle & The Dukes. Artyści, którzy od dawna piszą historię muzyki, pojawią się w Rudolstadt na jednym z ich zaledwie trzech koncertów w Niemczech w tym roku.

Niezwykle zróżnicowaną scenę muzyczną w Niemczech reprezentować będzie m.in. Cymin Samawatie. Jej koncerty to budowanie pomostów między zachodnimi i perskimi dźwiękami, a także między etno jazzem i nową muzyką. Cymin śmiało łączy różnorodne światy, co w world music jest niemal obowiązkiem. Artystka otrzyma podczas festiwalu prestiżową niemiecką nagrodę RUTH World Music Award.

Szczególne miejsce na festiwalu będą mieli artyści z Estonii. To, najbardziej wysunięte na północ państwo bałtyckie obchodzi w tym roku setną rocznicę swojej niepodległości, a jego różnorodną muzykę zaprezentuje aż dziewięć zespołów i artystów solowych. Znalazł się wśród nich kwartet ludowy Curly Strings, który wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Saalfeld-Rudolstadt w projekcie orkiestrowym. Estońska Artystka roku 2017 - Maarja Nuut, działająca na wielu płaszczyznach połączy z kolei głos, brzmienie skrzypiec i efekt loopera by ludową muzykę ubrać w elektroniczną estetyką.

Festiwal w Rudolstadt w tym roku czeka też ważna zmiana. Swoje odejście ogłosił wieloletni dyrektor Ulrich Doberenz. Zaczynając 30 lat temu, przeszedł wraz z zespołem drogę od skromnego festiwalu do imprezy o międzynarodowej renomie. Oczywiście, po tak długim czasie intensywnej współpracy, zespół festiwalowy nie pozwoli mu zniknąć całkowicie, i pozostanie on związany z festiwalem. Po ustąpieniu z funkcji dyrektora będzie rzecznikiem konkursu RUTH World Music Award. Nowym dyrektorem od września będzie Simone Dake, która pracuje w zespole organizacyjnym od drugiej edycji Festiwalu Rudolstadt (1992). Wspólnie ze współproducentką Petrą Rottschalk i dyrektorem programowym Bernhardem Hannekenem, Simone będzie nadal rozwijać imprezę.

A kto w Rudolstadt będzie reprezentować Polskę? To nie powinna być niespodzianka, gdyż znad Wisły (dosłownie) przyjedzie do Turyngi Hańba!

Pełną listę artystów znajdziecie na stronie festiwalu

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu