Przybędą Grioci
11 "Brave Festival" we WrocławiuNa pierwszej edycji "Brave Festival" tematem wiodącym była "Magia Głosu". Odbyły się spektakle, warsztaty, koncerty, a wszystko toczyło się wokół śpiewu i różnych technik wokalnych. Na ostatniej, 10 edycji tematem wiodącym było "ciało", to jaką rolę pełni ruch, taniec w różnych kulturach, obrzędach, tradycjach. Prezentowano tu też kolejno "Głosy Azji", "Zatopione pieśni", "Rytuał w Afryce", "Wszystkie Modlitwy Świata", "Zaklinaczy", "Maski", "Wtajemniczenia kobiet" czy "Zaginiony rytm".
To festiwal ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące porzuconych kultur i ludzi - czytamy na stronie festiwalu.
- "Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości" - opowiada dyrektor artystyczny "Brave", Grzegorz Bral.
W tym roku, podczas "Brave Festival" znów spotkamy się z przedstawicielami kultury unikalnej, wyjątkowej, intrygującej, marginalnej, acz niezwykle ważnej dla jej społeczności. Do Wrocławia przyjadą grioci - opowiadacze, pieśniarze i muzycy, przenoszący pamięć o kulturze Afryki Zachodniej, strażnicy tradycji ale też jej badacze i nauczyciele.
- "Pamięć tworzy wspólnotę i jest jej siłą napędową. Bez niej nie ma tradycji, historii i kultury.
Z kolei tradycja i kultura nadają znaczenie teraźniejszości i przyszłości ludzi. W tym sensie pamięć jest
wszystkim" - tłumaczy Sona Jobarteh, griotka, piosenkarka, instrumentalistka i kuratorka festiwalu.
Sona zaprosiła do Wrocławia wybitnych przedstawicieli kultury griotów. Pojawi się tu Balla Kouyaté z Mali, wirtuoz balafonu i przedstawiciel jednego z najstarszych griockich klanów, którego historia sięga 700 lat wstecz. Kouyaté swobodnie porusza się również między różnymi innymi gatunkami muzycznymi, wprowadzając do swej twórczości także współczesne motywy i instrumenty. Od 2012 roku tradycje związane z balafonem znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a sama muzyka Balla Kouyaté została nagrana i zarchiwizowana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.
Kolejną gwiazdą będzie Abou Diarra (też z Mali), który poszukuje inspiracji w czasach jeszcze dawniejszych, w tradycji myśliwych ludu Mandingo. We Wrocławiu wystąpi w wyjątkowym kwartecie – z mistrzami trzech instrumentów najważniejszych dla tradycji griotów. Na balafonie zagra Lansine Kouyaté, na n’goni Badje Tounkara, a na korze Ballaké Sissoko.
Sama Sona Jobarteh, wirtuoz gry na korze, po raz pierwszy pojawi się na scenie w duecie ze swoim ojcem, Sanjally Jobartehem, mistrzem tego instrumentu. Zobaczymy też przedstawicielkę
griotów z kultury mauretańskiej - Coumbane Mint Ely Warakane, która opowieściami i pieśniami pustyni przeniesie nas w inny świat.
Będą też artyści reprezentujący inne regiony i kultury Afryki. Niepowtarzalne tańce, śpiewy i instrumenty z głębi lasu równikowego przedstawi grupa Ndima, stworzona przez Pigmejów Aka z Kongo. Natomiast tradycje muzyczne, w których rytmy Afryki Wschodniej płynnie łączą się z arabskimi melodiami, zaprezentuje grupa Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble.
Poza tym, w ramach festiwalu czekają na uczestników projekcje filmów, w tym roku zostanie pokazanych aż 17 filmów, których twórcy koncentrują się na świecie opowiadaczy, przedstawiają różne tradycje narracji, a także przybliżają uniwersalne znaczenie opowieści dla człowieka.
Ale zanim spotkamy się na festiwalu, czeka nas spora przygrywka w czerwcu. Czwartki ze zdjęciami, piątki ze światową muzyką, soboty z festiwalowymi filmami. Do tego rowerowa gra miejska, a także spotkania dla dzieci i seniorów.
"Brave Festival" to na pewno jeden z bardziej wyjątkowych festiwali etno/world music w Polsce, a tegoroczna edycja, ze względu na tematykę, jest pierwszym takim wydarzeniem, jak podkreślają organizatorzy - Stowarzyszenie Teatr Pieśni Kozła - w Europie.
Zapraszamy do Wrocławia w dn. 10-17 lipca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu.