Powrót do Europy Wschodniej
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015W lipcu ogłoszono program tegorocznego Skrzyżowania, o którym dokładnie pisaliśmy tutaj. Festiwal ma już swoją stałą formułę, choć co jakiś czas wprowadzane są nowe punkty programu. Trzy lata temu zainicjowano przegląd polskiej etno-folkowej sceny w ramach specjalnego koncertu Sounds Like Poland. W tym roku dzień polski wypadnie w środę 23 września. Usłyszymy wtedy aż 7 wykonawców, inspirujących się tradycją, jednocześnie reprezentujących różne gatunki i style, a będą to: Banda Della Nebbia, Cukunft, reaktywowany Psio Crew, Ola Bilińska z projektem "Berjozkele", Muzykanci, Maciej Filipczuk z Gośćmi Weselnymi oraz Kayah.
Nowym punktem programu w tym roku jest koncert "Kolektyw Europa", prezentujący zespoły z Europy Środkowo-Wschodniej. Inauguracja tego cyklu odbędzie się we wtorek 22 września. Choć patrząc na historię festiwalu, można tu mówić raczej o powrocie do początków niż wprowadzaniu czegoś nowego, ponieważ podczas pierwszych dwóch edycji imprezy zaproszeni artyści pochodzili głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz z Bałkanów. Na przykład w 2005 r. zagrał na Skrzyżowaniu ukraiński Hulajhorod z Tartakiem, łącząc wielogłosowe śpiewy z mocniejszym uderzeniem - hard core'em, rapem, funk, które znalazły się na wspólnej płycie obu zespołów. Przypomnijmy ich ówczesny przebój:
Czas zatoczył swoje koło i teraz, po 10 latach, Hulajhorod znów pojawi się na scenie festiwalowej, tym razem obok białoruskiej wokalistki Nasty Niakrasavy, białoruskiego kultowego Ethno Trio Troitsa z Ivanem Kirchukiem na czele i projektu R.U.T.A. Lider tej ostatniej kapeli, Maciek Szajkowski, zapewnia, że na scenie powstanie międzynarodowa orkiestra Wschodu, która razem zaśpiewa utwory z albumu "Gore". W drugiej części wieczoru scenę zdominują Romowie z Macedonii, czyli znana fanom bałkańskich nut Koçani Orkestar.
Dyrektor artystyczna festiwalu, Maria Pomianowska, tak przybliżyła ideę tego koncertu:
- "Ten pomysł kiełkował w naszych głowach od lat. Mamy nadzieję, że dzięki Kolektywowi Europa muzycy z Europy Środkowo-Wschodniej będą regularnie spotykać się podczas Skrzyżowania Kultur. Chcemy, by namiot festiwalowy był miejscem prezentacji artystycznych projektów łączących artystów z naszego regionu świata. Razem będziemy sięgać do korzeni, poszukamy nowych nieznanych obszarów. Liczymy na inspirujące spotkania zarówno legend muzyki folkowej jak i obiecujących debiutantów".
Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń festiwalowych są warsztaty. Zapisy trwają już od 24 sierpnia, więc należy się śpieszyć, bo chętnych nie brakuje. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i dokonywania wpłat. W tym roku podzielono je na warsztaty mistrzowskie oraz na cykl Kierunek Korea. Wybór jest duży - można zapisać się na warsztaty instrumentalne, wokalne i taneczne. Szczegółowe informacje o zajęciach (w tym harmonogram) dostępne są tutaj.
11 Festiwal "Skrzyżowanie Kultur", 21-27.09.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia