Po godzinach

Opowieści muzyczne z czterech stron świata
Kamil Piotr Piotrowski, 9 października 2011
Zofia Kolbe-Wojdyr
Fot. Dominika Węcławek
Dawno, dawno temu… a właściwie całkiem niedawno, dwójka artystek związanych z grupą Mosaic, rozpoczęła projekt, dzięki któremu najmłodsi odbiorcy mogą poznać inne kultury oraz brzmienia nieznanych im instrumentów.

Jolanta Kossakowska i Zofia Kolbe-Wojdyr, bo o nich mowa, pod koniec września przeprowadziły w kawiarni Local Coffee pierwszy, z cyklu dziesięciu warsztatów dla najmłodszych, których celem jest zapoznanie dzieci z kulturą i tradycją różnych stron świata. Każde zajęcia osnute są wokół bajkowej opowieści zaczynającej się od słów "dawno, dawno temu..." i związanej z konkretnym regionem Europy.

Śladami wędrownego trubadura dzieciaki trafią do średniowiecznego zamku na południu Francji, odwiedzą pełne tajemnic szkockie wrzosowiska i ze starej lampy wywołają perskiego dżina. To także okazja by dzieci zatańczyły różne tańce i przede wszystkim poznały dawne instrumenty.

- "Warsztaty będą odbywać się co miesiąc, zawsze w sobotnie przedpołudnie na warszawskim Ursynowie. Pierwsze spotkanie z dziećmi miało miejsce 24 września. Opowiadałyśmy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Historii towarzyszyła muzyka z dawnej Anglii. Było wspólne śpiewanie, taniec, zabawy. Dzieciaki mogły posłuchać i zobaczyć z bliska dudy, cytrę, bębny. Na kolejnym spotkaniu wylądujemy w Krakowie za czasów króla Kraka. Bohaterami będą smok wawelski i pewien sprytny szewczyk“ - pisze do nas Jolanta Kossakowska, jedna z prowadzących.

Jola na codzień śpiewa i gra na instrumentach smyczkowych w zespołach muzyki dawnej i etnicznej takich jak Dekameron, Ars Nova, Ars Antiqua, Pressus czy Sine Nomine. Jest autorką muzyki teatralnej, filmowej i piosenek. Bierze udział w projektach łączących różne gatunki muzyczne. Jest laureatką "Złotych Gęśli", nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Z kolei jej koleżanka z zespołu Mosaic, Zofia Kolbe-Wojdyr rodem z Zamościa, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu ale zajmuje się muzyką Średniowiecza i etniczną współpracując z kilkoma zespołami muzyki dawnej, tradycyjnej i folkowej (Pressus, Zespół Śpiewaczy od Poznania, Charivari, Sharena). Fascynuje się najstarszymi brzmieniami muzyki z obszaru Europy, rejonu Morza Śródziemnego, krajów Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej. Gra na dudach i fletach, a także na instrumentach perkusyjnych.

Najbliższe spotkanie już 22 października.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu