Pierwszy raz Po polsku

Legendarna płyta The Bumpers
Rafał Chojnacki, 2 maja 2013
Fragment okładki
Fot. Press
Rzadko na scenie folkowej pojawiają się reedycje, a już wydanie czegoś, co wcześniej krążyło nieoficjalnie, to gratka. Nowa pozycja w dyskografii białostockiej grupy The Bumpers, to płyta, o której od ponad 10 lat krążą legendy.

Większości słuchaczy, którzy swoją przygodę z folkiem zaczęli jeszcze w poprzednim wieku, zespół The Bumpers będzie kojarzył sie zapewne z celtyckim folk-rockiem, nawiązującym w bezpośredni sposób do muzyki granej przez takie grupy jak The Pogues czy The Waterboys. Taki materiał znalazł się na kasecie z 1993 roku, zatytułowanej Jedziem do Irlandii!, która była pierwszym takim wydawnictwem w historii polskiej fonografii. Za to już na kasecie koncertowej (... a żywo!) z 1996 roku znalazły się kompozycje polskie, ukraińskie i rosyjskie. Ale zespół dopiero w 2000 roku zdecydował sie zarejestrować całą płytę z takim materiałem.

Płyta z polską muzyką ludową, zaaranżowaną i nagraną przez The Bumpers na folk-rockowo, nigdy wcześniej się nie ukazała. Nieoficjalne kopie krążyły wśród znajomych zespołu. Dopiero teraz Bumpersi zdecydowali się na wydobycie taśm z archiwum, dokonanie remasteringu i wydanie tej płyty własnym sumptem. O komentarz dotyczący tajemniczych losów tej płyty poprosiliśmy Macieja Cylwika, akordeonistę i wokalistę zespołu:

Początkowo, po nagraniu nie udało się nam podpisać kontraktu z wytwórnią, potem trochę spraw rodzinno-zawodowych spowodowało zawieszenie planów płytowych. Teraz udało się nam zgromadzić fundusze, zremasterowaliśmy materiał i wydaliśmy go sami. Ot i cała zagadka...

Album nosi tytuł Po polsku i zawiera piętnaście kompozycji, wśród których znajdują się również utwory zagrane z udziałem zaproszonych gości. Dzięki temu słuchacze mają wreszcie okazję posłuchać również trzech utworów, w których zagrał nieżyjący już skrzypek Józef Kaniecki (znany m. in. z takich grup jak Szela i Smugglers).

Płytę można już kupić w naszym sklepie internetowym.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu