Oj siadaj, siadaj
Folkowy teledysk z GorajcaDużo tu humoru, akcji, są pościgi i zakończenie godne filmu z pogranicza sensacji i komedii - oczywiście wszystko w świetnej oprawie muzycznej - polskiej piosenki ludowej "Oj siadaj, siadaj".
To historia lokalnego bogacza (zagranego przez dziennikarza radiowego, Rafała Potockiego), który zapragnął ożenić się z panną najpiękniejszą we wsi (Nadia Sola). Dziewczyna, jak to w każdej dobrej wiejskiej opowieści, kocha jednak innego...
Dalej już nie zdradzamy, dopowiemy tylko, że teledysk kręcono na terenie gospodarstwa agroturystycznego Chutor Gorajec, we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim, znanej Czytelnkom Folk24 z działalności Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza "Folkowisko". Nawiązali oni współpracę ze wschodzącą gwiazdą ukraińskiej sceny folkowej, grupą Joryj Kłoc ze Lwowa, znaną z pełnych energii interpretacji pieśni ludowych. Muzycy wykonują dawne pieśni kozackie w nowych, tanecznych aranżacjach. Na przykład takie:
Grupa dała się poznać polskiej publiczności podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu "Folkowisko", gdzie zagrała niesamowicie energetyczny i rekordowo długi, bo trwający 12 godzin!, koncert. Jak powiedział Hordij Staruch, jeden z członków zespołu - "Taki koncert gra się raz na milion". Wtedy to polscy i ukraińscy miłośnicy folku postanowili połączyć siły i wspólnie nagrać teledysk.
Stowarzyszenie Folkowisko zorganizowało ogólnopolską zbiórkę społeczną pod hasłem "Nakręć się dla polsko-ukraińskiej imprezy", dzięki której poprzez portal fundujesz.pl zebrane zostały środki na realizację tego teledysku. Wszystkie osoby, które finansowo wsparły realizację otrzymały od organizatorów nagrody, np. płyty zespołów folkowych i pocztówki, ręcznie przygotowane przez malarki Katarzynę Chodoń, Agnieszkę Szeptalin i Marinę Sestasvili. Ci, którzy okazali największe wsparcie zagrali później w teledysku. W scenach zbiorowych udział wzięło ponad 100 aktorów, ze wszystkich stron świata - oprócz Polaków i Ukraińców drugo- i trzecioplanowe role zagrali: Anglicy, Włosi, Hiszpanie, Rosjanie i Estończycy.
Po raz pierwszy teledysk został zaprezentowany szerszej publiczności podczas Lubelskiej Nocy Kultury, a także w trakcie lipcowego Festiwalu Kultury Pogranicza "Folkowisko". Internetowa premiera teledysku miała miejsce 28 sierpnia na kanale Youtube zespołu Joryj Kłoc.