Odrodzona tradycja

Werdykt jury 32 Festiwalu Shanties
Kamil Piotr Piotrowski, 25 lutego 2013
32 Festiwal Pioseni Żeglarskiej Shanties
Fot. Kamil Piotrowski
Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie należą do tych bardziej prestiżowych na scenie folku morskiego i piosenki żeglarskiej. W miniony weekend przyznano je po raz kolejny.

Podczas minionej, 32 edycji krakowskiego festiwalu Shanties, jednego z najważniejszych dla szantymenów oraz żeglarskich bardów, przyznano m.in. dwie nagrody, które mogą ucieszyć miłośników dawnych tradycji. Chodzi tu o Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za debiut oraz Nagrodę im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej. Obie zgarnął entuzjastycznie przyjęty na festiwalu Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny".

Chór powstał w ubr. w Trójmieście, a tworzy go ponad 30 chłopa, w tym kapitanowie, marynarze, żeglarze, muzycy, słowem prawdziwi ludzie morza. Większość z nich to amatorzy, nigdy dotąd nie występujący na scenie. Panowie, pod wodzą Jacka Jakubowskiego (członek m.in. grup Formacja, Słodki Całus od Buby) wzięli na tapetę szanty, morskie pieśni pracy i śpiewają je tak, jak onegdaj na morzu bywało (a właściwie na pokładach żaglowców) - mocno, surowo, po męsku. Zdobyli sobie tym serca publiczności i dwie z czterech najważniejszych nagród Shanties.

Pozostałe nagrody otrzymali:

Grand Prix 32 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie otrzymał zespół Zejman & Garkumpel za reżyserię i prowadzenie koncertu dla dzieci.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu