Pieśni morza chóralnie

Koncert szanty klasycznej na Shanties
Kamil Piotr Piotrowski, 14 lutego 2013
Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny
Fot. Kamil Piotrowski
Po raz kolejny spotkają się w Krakowie miłośnicy dawnych, morskich pieśni pracy wykonywanych przez współczesne grupy mające je w repertuarze, na specjalnym koncercie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Shanties.

Podczas czwartego, ostatniego dnia 32 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie odbędzie się tradycyjnie koncert szant - czyli marynarskich pieśni pracy śpiewanych na pokładach dawnych żaglowców.

Szanta śpiewana przez lidera, czyli szantymena, służyła jeszcze na początku XX w. - zwłaszcza przy licznych załogach - do zsynchronizowania pracy wielu rąk przy jednej czynności, np. pompowaniu wody (praca przy pompach), wciąganiu kotwicy (praca przy kabestanie), rozwijaniu lub zwijaniu żagli (praca przy linach).

Krakowski "Koncert szanty klasycznej" (nazwa myląca, bo nie ma szant nieklasycznych) od lat to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie folku morskiego, odbijające się także echem w świecie. Nic dziwnego, bo występuje tu z reguły zawsze czołówka wykonawców mokrego folku, sól tego nurtu, którzy mają szanty w repertuarze, i na dodatek śpiewają je a cappella.

W tym roku problemy finansowe trochę przerzedziły listę, ale na scenie Centrum Kultury "Rotunda", w niedzielne południe, pojawią się obok takich wykonawców jak Brasy, Cztery Refy, Prawdziwe Perły, Ryczące Dwudziestki aż dwa chóry (sic!) - Chór Akademii Marynarki Wojennej i Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny". Pierwszy tworzą studenci, drugi ludzie morza (kapitanowie, marynarze, żeglarze z wieloletnim doświadczeniem w pracy na morzu) oraz ludzie sceny, muzycy trójmiejskich zespołów marynistycznych, uznani w Polsce i w świecie.

Jest to o tyle ciekawa forma prezentacji morskiego repertuaru, że u nas dotąd niespotykana, a najbliższa wykonaniom sprzed wieku.

Poza tym na Shanties, obok żeglarskich, zabrzmią także nuty stricte folkowe. W programie pojawią się grupy: celtycki Beltaine, estoński (VLY) Väikeste Lõõtspillide Ühing (Stowarzyszenie Małych Akordeonów) oraz rosyjscy żeglarze odtwarzający ceremoniał dawnych łodzi, w tym m.in. pieśni wiosłowe czyli Rosyjska Szanty Grupa.

Szczegóły programu festiwalu znajdziecie w dziale "koncerty" naszego bratniego portalu Szanty24.pl.

32 Festiwal Shanties, Koncert szanty klasycznej, 4.02.2013, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu