Na Zamku i w ogrodach

Finał 41 edycji Nagrody im. O. Kolberga
Anna Wilczyńska, 9 czerwca 2016
Magurzanie
Fot. Press
W kwietniu poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody im. Oskara Kolberga, przyznawanej wybitnym artystom i badaczom za kultywowanie i promowanie kultury ludowej. Za tydzień wręczenie nagród i po raz pierwszy wyjątkowy koncert.

Już za tydzień, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Tego samego dnia o godz. 19:00, w Ogrodach Zamku Królewskiego odbędzie się plenerowy Koncert laureatów oraz Wieczór tańca.

Nagroda im Oskara Kolberga to jedno z najważniejszych wyróżnień, które może otrzymać twórca ludowy i badacz folkloru za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Konkurs ma wieloletnią tradycję (od 1974), ogłaszany jest i nadzorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, przy współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej i Fundacją Cepelia. Więcej o nagrodzie tutaj.

W tym roku jury złożone z etnomuzykologów, etnografów, badaczy folkloru i twórców ludowych po raz 41 ustanowiło następujące nagrody w 6 regulaminowych kategoriach:

Kategoria I. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego
Zofia Charamut – śpiewaczka kurpiowska (Wolkowe, pow. ostrołęcki)
Maria Chrostek – artystka kurpiowska w dziedzinie plastyki obrzędowej, tkactwa, wycinankarstwa (Tatary, gm. Kadzidło, pow. ostrołęcki)
Stanisław Kwaśny – rzeźbiarz  (Meszna, gm. Wilkowice, pow. bielski)
Jan Wilczek – skórnik, wykonawca kierpców, pasów bacowskich i juhaskich, skrzypek (Bukowina Tatrzańska, pow. tatrzański)
Mieczysław Zawadzki – rzeźbiarz (Łuków)

Kategoria II. dla twórców za pisarstwo ludowe
Maria Kazimiera Sarnacka (Dołhobrody, gm. Hanna, pow. włodawski)

Kategoria III. dla kapel ludowych
Kapela Braci Byrtków (Pewel Wielka, gm. Jeleśnia, pow. żywiecki)

Kategoria IV. dla zespołów folklorystycznych
Zespół Folklorystyczny Folusz z Giedlarowej (pow. leżajski)
Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic (pow. żywiecki; na zdj. powyżej)

Kategoria V. dla badaczy, naukowców i animatorów
Małgorzata Kiereś (Istebna, pow. cieszyński)
Prof. Anna Szyfer (Poznań)

Kategoria VI. - nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Podczas tradycyjnej Gali, która towarzyszy wręczeniu nagród na Zamku Królewskim po raz drugi wręczony zostanie dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Trafi on w ręce przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.
Wieczorem, o godz. 19:00 w Ogrodach Zamku Królewskiego, po raz pierwszy w 41-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci (w kategorii III - dla kapel ludowych i kat. IV- dla zespołów folklorystycznych) zaprezentują się podczas wyjątkowego, plenerowego koncertu. Co więcej, wydarzenie to będzie otwarte dla publiczności, a jego główną część stanowić będzie wieczór tańca. W tym celu przygotowana zostanie nawet drewniana podłoga, na której będzie można się nauczyć tradycyjnych tańców pod okiem znanego muzyka i animatora kultury ludowej z Podhala, Krzysztofa Trebuni-Tutki. Patrząc na regiony, z których pochodzą laureaci, można spodziewać się melodii pasterskich, tańców i zabaw z Żywiecczyzny oraz pieśni i tańców Lasowiaków z południa (z okolic Leżajska). W programie również inscenizacja obrzędu sobótkowego ze skokami przez ogień, puszczaniem wianków i poszukiwaniem kwiatu paproci, animowana przez zespół Górniacy z Kolbuszowej Górnej.

Zapowiada się ciekawy i edukacyjny wieczór dla miłośników polskiej muzyki tradycyjnej. Więcej informacji o koncercie w dziale "wydarzenia".

 

Koncert laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", 15.06.2016, Warszawa.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu