Na pograniczach

Wszystkie Mazurki Świata 2016
Anna Wilczyńska, 13 kwietnia 2016
Wszystkie Mazurki Świata
Fot. Piotr Baczewski
Już za tydzień w stolicy impreza, której fani tradycyjnych melodii i rytmów nie mogą przegapić - festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Program jest różnorodny, od koncertów, przez wystawę, konkurs i warsztaty. Trzeba szykować też dobre buty do tańca!

W tym roku mija 6 lat odkąd fani niestylizowanej muzyki wiejskiej spotykają się w Warszawie, aby przez cały tydzień mieć bliski kontakt ze swoją ulubioną muzyką. Tegoroczna, wiosenna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata potrwa w dniach 18-23 kwietnia i poświęcona będzie różnym aspektom pogranicza. Jak pisze dyr. artystyczny imprezy, Janusz Prusinowski:

- "Podczas tegorocznej edycji Festiwalu chciałbym skierować naszą uwagę na tematy trudne, wokół których plenią się polskie kompleksy, jątrzą niezabliźnione rany, toczą nieogarnione jeszcze procesy. Relacja wieś-dwór i naznaczająca ją mocno pańszczyzna to wprawdzie pieśń odległej przeszłości, ale co i rusz zawadzamy o nią w XXI wieku. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa 'chłopska duma', w innych zaś ludzie wstydzą się 'wiejskości' i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności, a ile pokrewieństwa z dworem i parafią?"

Na te i podobne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji "Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej", która otwiera cały festiwal w poniedziałek (18.04). Stałym elementem imprezy jest konkurs Stara Tradycja dla młodych wykonawców muzyki wiejskiej, kontynuujących polskie tradycje muzyczne (wtorek, 19.04).

Wspomniane już pogranicza pojawią się również w kontekście sąsiedztwa polsko-ukraińskiego na środowym koncercie (20.04) "Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma". To ciekawa próba rekonstrukcji obrzędu z lat 30. XX w., oparta na relacjach świadków, nagraniach archiwalnych i dokumentach pisanych. Kolejne dni to prezentacja Wiejskich Klubów Tańca (czwartek, 21.04), które od kilku lat powstają z inicjatywy młodzieży z miasta uczącej się od lokalnych mistrzów oraz podróż do Szwecji w poszukiwaniu źródeł stylu polskiego (koncert "Chodzony, polonez, polska" - piątek 22.04). Po głównych koncertach dalszą zabawę będzie można kontynuować w klubie festiwalowym.

Sobota przywita uczestników festiwalu Targowiskiem Instrumentów w Fortecy, na które przybywają wystawcy z Polski, a nawet i zagranicy. W tym roku będzie ich ponad 100 (sic!). Na to wydarzenie można przyjść całą rodziną, ponieważ w tym samym czasie odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci Małe Mazurkiprogram tutaj. Wieczorem - już dla dorosłych - tradycyjna Noc Tańca z uczestnikami koncertów i gośćmi, która potrwa do białego rana.

Atutem festiwalu są trwające od wtorku do piątku warsztaty tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach, prowadzone przez wiejskich mistrzów oraz doświadczonych instruktorów. Należy się śpieszyć, ponieważ na warsztaty tańca już ruszyła rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje (harmonogram, formularz) dostępne są tutaj.

Na "Mazurkach" odbędzie się też premiera filmu "Uniwersytet Jana Gacy", w reż. Jagny Knittel oraz wernisaż wystawy Andrzeja Różyckiego "Monidło – sztuka fotograficzna pięknie udoskonalona". Podsumowując, program festiwalu jest tak bogaty, że każdy miłośnik kultury tradycyjnej znajdzie tu coś dla siebie. Szczegóły, jak zawsze znajdziecie w naszym w dziale "wydarzenia".

Poniżej reportaż z zeszłorocznej edycji festiwalu:

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, 18-23.04.2016, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu