Malisze niepojęte
Songlines Music Awards 2016Nagród Songlines Music Awards fanom etno i folku przedstawiać nie trzeba. Przypomnijmy tylko, na jakich zasadach odbywa się głosowanie. Otóż w szranki mogą stanąć tylko zespoły lub wykonawcy, których płyty były recenzowane na łamach pisma w 2015 roku. W ten sposób do grona starających się o nominację do nagrody dostała się rodzinna Kapela Maliszów, której debiutanckie wydawnictwo Mazurki Niepojęte zachwyciło redakcję Songlines. Bardzo entuzjastyczna recenzja tego albumu (5/5 gwiazdek) ukazała się w listopadowym numerze pisma. Krążek został również umieszczony na liście 10 najlepszych - Top of The World. To jedyni wykonawcy z Polski, którzy dostali się do tegorocznej edycji konkursu. Wcześniej gościły tu m.in. Čači Vorba z "Tru Speech/Szczera mowa" (2010), Kapela ze Wsi Warszawa z płytą "Nord" (2012) oraz projekt R.U.T.A. z albumem "Na Uschod"(2014).
Nasi tegoroczni reprezentanci wykonują przede wszystkim tradycyjną muzykę swojego rodzinnego regionu - przyśpiewki i tańce z powiatu gorlickiego (Beskid Niski), ale w swoich własnych, autorskich opracowaniach. Nie są rekonstruktorami - zespół nieustannie eksperymentuje i rozwija się.
Kapela Maliszów dała się szerzej poznać najpierw polskim fanom muzyki tradycyjnej w 2013 r, startując w konkursie Stara Tradycja (I nagroda) podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz na festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu (I miejsce). Dość szybko przyszły laury na konkursach stricte folkowych, takich jak Nowa Tradycja, Mikołajki Folkowe. W lecie u.br. otrzymali zaproszenie na prestiżowy brytyjski festiwal WOMAD. Ale fani folku odkryli ich tak naprawdę dopiero podczas koncertów, zwłaszcza tych ostatnich, które zagrali w ramach wspólnej trasy koncertowej z Kapelą ze Wsi Warszawa. Skład kapeli to:
- Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew;
- Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben;
- Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa.
W tym roku w plebiscycie Songlines pojawiło się dużo zmian. Dotąd głosowanie odbywało się w 4 kategoriach - najlepszy artysta, zespół, debiut, współpraca międzykulturowa. W oparciu o działy recenzji albumów stworzono 5 geograficznych kategorii: Afryka i Bliski Wschód, obie Ameryki, Europa, Azja i Południowy Pacyfik oraz kategoria Fusion. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6 maja. Głosowanie trwa do 31.01 do północy.