Kolekcjoner etno dźwięków

Projekt na 100 instrumentów
Anna Wilczyńska, 29 października 2013
Tomasz Drozdek T.ETNO
Fot. Bartłomiej Chład
Lira korbowa, geierleier, łuk ustny, flet nosowy, balafon, berimbau, ukulele, didgeridoo i różnego rodzaju bębny... To wszystko instrumenty z kolekcji Tomasza Drozdka, który potrafi na nich zagrać i ma ciekawy pomysł na ich promocję.

Tomasz Drozdek, od niedawna nasz redakcyjny kolega, jest postacią nietuzinkową, od dzieciństwa związaną z muzyką. Otrzymał wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu, ale później jego zainteresowania skierowały się bardziej w stronę perkusjonaliów. Kolejną pasją Tomka stały się instrumenty etniczne, które namiętnie zbiera i uczy się na nich grać - w tej chwili ma ich całkiem pokaźną kolekcję, która obejmuje ponad 100 (sic!) sztuk.

Te zbiory stały się podstawą solowego projektu T.ETNO, w którym Tomek łączy etniczne instrumenty z elektroniką, wykorzystując technikę loopingu, czyli nagrywania i odtwarzania fraz muzycznych w czasie rzeczywistym. Jest to forma eksperymentu muzycznego, ale co ważne - zagranego na żywo. Efekt końcowy brzmi jak poniżej, a skojarzenia z "człowiekiem orkiestrą" są tu jak najbardziej na miejscu:

Tomek ma jednak bardziej dalekosiężny plan, który zamierza zrealizować dzięki modnemu ostatnio finansowaniu społecznościowemu:

- "Celem mojego projektu jest wydanie płyty DVD z elctro-etno live-actem, w którym wykorzystam instrumenty z mojej kolekcji. Podczas moich solowych występów widzowie nie tylko słuchają nietypowej muzyki, będącej fuzją brzmień elektronicznych i etnicznych, ale także uczestniczą w swojego rodzaju spektaklu muzycznym, podczas którego rozbudowane formy muzyczne tworzę na żywo na ich oczach. Dlatego właśnie zdecydowałem się na wydanie materiału w formie audio-wideo. Chcę profesjonalnie nagrać mój występ na żywo za pomocą trzech kamer, z udziałem realizatora dźwięku, a całość wydać na DVD z załączoną książeczką przedstawiającą zdjęcia i opisy instrumentów z mojej kolekcji" - napisał Tomek na profilu swojego projektu, "Świat dźwięków, dźwięki świata" zamieszczonym w serwisie myseed.pl. Portal ten działa na opisywanych przez nas dokładnie pół roku temu zasadach crowdfundingu.

Do finansowego wsparcia pomysłu Tomka zaprasza na stronie projektu folkowy muzyk, Grzegorz Chudy z Beltaine. Ale to nie koniec znanych folkowych osobistości, które się tu pojawią - zapewnia nasz redakcyjny kolega. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć nowy projekt T.ETNO, mogą zrobić to do 30 listopada.

Trzeba przyznać, że nietuzinkowe zbiory Tomka robią wrażenie i byłoby dobrze, gdyby zostały wykorzystane do celów edukacyjnych. Poniżej prezentujemy film, w którym Tomek wykorzystuje większość swoich instrumentów:

Trzymamy kciuki, zachęcamy do wsparcia "Świata dźwięków" i posłuchania fascynującej kolekcji Tomka!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu