Kolędy z Podlasia

Nowa płyta zespołu Dziczka
Anna Wilczyńska, 22 grudnia 2012
Dziczka
Fot. dziczka.pl

Przed świętami ukazała się wyjątkowa dla kręgu muzyki tradycyjnej pozycja wydawnicza. Zespół Dziczka, działający pod kierownictwem ukraińskiej etnomuzykolog Tatiany Sopiłki nagrał kolędy z północnego Podlasia.

W zeszłym roku dziewczyny występowały z koncertami kolędowymi, ale nie miały jeszcze wtedy na koncie płyty z tym repertuarem. Na początku grudnia br. już się to zmieniło. Dziczka może się pochwalić drugim krążkiem w historii grupy, zatytułowanym po prostu "Kolędy z Podlasia".

To autentyczna perełka pośród płyt z kolędami grup jazzowych, popowych, folkowych a nawet metalowych, które co roku zalewają rynek muzyczny przed świętami. Zespół Dziczka specjalizuje się w wykonywaniu ludowych pieśni ukraińskich, a nad autentyzmem wykonania czuwa założycielka i liderka grupy, członkini kultowego na Ukrainie zespołu Drewo, Tatiana Sopiłka.

Na repertuar tego albumu składają się pieśni śpiewane w okresie zimowym na północnym Podlasiu. Są to nie tylko kolędy, ale również pieśni noworoczne i te towarzyszące obrzędowym przedstawieniom - hohotuchom. Ideą tychże była (i jest do tej pory, np. w środowiskach rodzimowierczych) wiara, że życzenia wypowiadane w okresie noworocznym miały moc sprawczą. W książeczce dołączonej do płyty możemy przeczytać, że: "Ze względu na swoje początki kolędowanie - chodzenie po domach z widowiskiem obrzędowym i pieśniami - jest zwyczajem poza cerkiewnym, powstałym jeszcze w czasach pogańskich". Ale na płycie "Kolędy z Podlasia" znajdziemy również kolędy osnute wokół fragmentów Pisma Świętego, przede wszystkim te, opowiadające o narodzeniu Chrystusa i o Matce Bożej.

Nowy krążek Dziczki jest bardzo różnorodny tematycznie i prezentuje bogactwo tradycji podlaskiego kolędowania - od sięgających prastarych słowiańskich czasów monodycznych deklamacji, po złożone wielogłosowe pieśni z XIX i XX w, opowiadające biblijne historie. Tradycyjne wycinanki z Podlasia stanowią dodatkowy, wizualny atut tej płyty.

Płytę nagrano w składzie: Maria Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Tatiana Sopiłka, Ewa Winiarska, Agata Wróbel.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu