Folkowa Rzeczpospolita

I Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP
Witt Wilczyński, 2 czerwca 2018
Fot. Press / Teatr Terno
Ruszył I Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Na swój sposób kontynuuje on bardzo podobną w zamyśle "Wspólnotę w Kulturze", której korzenie sięgają 1991 roku. Już na początek ściągnął folkowe gwiazdy!

W dzień dziecka a.d. 2018 w stołecznych Hybrydach występ Karoliny Cichej z zespołem i Milo Ensemble zainaugurował I Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej.  Słowem - jako pierwsi zabrzmieli Tatarzy i Grecy. 

W ramach tej imprezy, już w najbliższą niedzielę (3.06) usłyszymy nutę starozakonną i klezmerską z jednej z najwyższych rodzimych półek, czyli formacje Vocal Varshe (laureat tegorocznej Nowej Tradycji i jeden z najlepszych w Polsce zespołów wykonujących muzykę synagogalną) oraz Bester Quartet. O kwartecie Jarosława Bestera pisaliśmy szerzej w ramach omawiania cyklu "Folkowo Bemowo" - przypomnijmy tu.

Tuż po weekendzie przyjdzie czas na nutę łemkowską. W poniedziałek, 4.06 do stolicy zawita, dość dawno już tu nie widziana, lubelska Orkiestra św. Mikołaja oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera":

Kolejny dzień, wtorek (5.06) poświęcony będzie muzyce ormiańskiej i romskiej. Zagrają doskonale już znane fanom folku formacje Habiarjan z charyzmatyczną wokalistką Ingą Habibą oraz gorzowski Teatr Terno.

Następnego dnia, w środę, 6.06 zabrzmi nuta gospodarska czyli mazowiecka, o co zadba Kapela Ze Wsi Warszawa wspólnie z zaproszonymi muzykami ludowymi (Carniacy, Kapela Zdzisława Kwapińskiego) - i uwaga - ten koncert odbędzie się wyjątkowo w Palladium!

W kolejnym tygodniu (dokładnie w poniedziałek 11.06) zabrzmi nuta starolitewska dzięki Mieczysławowi Litwińskiemu z projektem Sol et Luna z gościnnym udziałem Sebastiana Wielądka z reaktywowanej ostatnio grupy Yerba Mater. Będzie konkretnie - zapewnił nas Sebastian, którego w dzień dziecka spotkaliśmy na warszawskiej Woli w tramwaju i ucięliśmy z nim  krótką, folkową pogawędkę. Tego dnia zabrzmi też kaszubski jazz w  wykonaniu formacji Kaszebe. A na koniec festiwalu, w środę 13.06 zagości nuta wschodnia dzięki grupom Laboratorium Pieśni i DagaDana.

Czy festiwal na dobre zadomowi się w kalendarzu stołecznych wydarzeń folkowych? Czas pokaże. Dobrze się stało, że idea Ogólnopolskiego Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych - "Wspólnota w Kulturze" zapoczątkowana w 1991 r. przez Grażynę Zaczek w Ośrodku Kultury Arsus powraca w nowej formule, którą Milo Kurtis - organizator I Festiwalu w Hybrydach, nieszablonowo połączył z obchodami 100-lecia niepodległości.

Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia" . Dodamy jedynie, że na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, wejściówkę należy pobrać na tej stronie!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu