Etno w kosmosie
Voyager Golden RecordCelem stworzenia Złotego Krążka było zawarcie najważniejszych informacji na temat człowieka i Ziemi, w przypadku gdyby sonda Voyager w przyszłości trafiła do inteligentnych form życia w kosmosie. Pomysłodawcą tej płyty był Carl Sagan, wybitny profesor astronomii i nauk kosmicznych, jeden z głównych twórców amerykańskiego programu badań przestrzeni międzygwiezdnej, wielokrotnie uhonorowany medalami za swoje osiągnięcia.
Na Voyager Golden Record znajduje się 27 utworów, które łącznie dają 90 minut muzyki. Siedem z nich to klasyka: kompozycje Bacha, Mozarta, Beethovena oraz "Powitanie wiosny" Strawińskiego. Ponadto, usłyszeć można wykonawców, takich jak: Guan Pinghu, Willie Johnson i Chuck Berry. Intencją autora kompilacji, było ukazanie muzyki z różnych kręgów kulturowych i gatunków muzycznych, dziedzictwa, z którego - pomimo ewidentnych różnic i gustów - wszyscy możemy być dumni.
Jak się okazało, do grona najbardziej "zasłużonych utworów" dla ludzkości trafiła muzyka gamelanu - tradycyjnej orkiestry z Jawy. Carl Sagan doceniał jej wartości duchowe i widział w niej cichą muzykę do medytacji. W podobny sposób wyróżniono wybitną śpiewaczkę z Indii, żyjącą w II połowie XX w, Kesarbai Kerkar. Jej raga "Jaat Kahan Hoo" została nawet rekomendowana przez etnomuzykologa Roberta E. Browna, jako jeden z najpiękniejszych przykładów tradycyjnego stylu wokalnego Indii.
Na płycie obok utworów stricte muzycznych nagrane są też dźwięki natury - odgłosy przyrody (burzy) i zwierząt (ptaki, wieloryby) oraz pozdrowienia w 55 językach świata. Zamieszczono również 166 obrazów naszej planety oraz przesłanie od pełniącego wtedy urząd prezydenta USA, Jimmiego Cartera.
Płyta została wykonana z miedzi i zabezpieczona aluminiową okładką, na której znajduje się instrukcja obsługi dysku oraz dokładne informacje o położeniu Ziemi w kosmosie. Złoty Krążek opatrzono też rysunkami planet Układu Słonecznego, symbolami matematyczno-fizycznymi oraz informacjami dotyczącymi anatomii i reprodukcji człowieka.
Zastanawiając się czy muzyka gamelanu trafi do słuchaczy w kosmosie, sami możemy się przekonać czy rzeczywiście jest taka wyjątkowa. W stolicy koncertuje czasem Warszawska Grupa Gamelanowa, której nagrań można posłuchać na ich oficjalnej stronie, a jak wyglądają takie występy przeczytać można w naszej relacji z festiwalu FantAzja.
Źródło: worldmusic.net