Dziesięciolatka

10 Festiwal Kultur Świata "Globaltica"
Anna Wilczyńska, 7 lipca 2014
Mamar Kassey
Fot. Eric Legret
To już dziesięć lat minęło, odkąd za sprawą festiwalu Globaltica można w Gdyni posłuchać muzyki inspirowanej tradycją z różnych stron świata. Jubileuszowa edycja imprezy zapowiada się równie ciekawie, jak 9 dotychczasowych.

Globaltica to jeden z najważniejszych w Polsce festiwali etno i muzyki świata, który znalazł się na naszej liście festiwali godnych odwiedzenia w wakacje. Zapraszani wykonawcy zawsze prezentują wysoki poziom, a sam festiwal dorobił się już własnej publiczności i bardzo, co podkreślają bywalcy, niemal rodzinnej atmosfery.

W tym roku festiwal potrwa cztery dni: od środy 23.07 do soboty 26.07, które wypełnią koncerty, pokazy filmów i wystawy. Przybędą zagraniczne gwiazdy - wiele z nich będzie po raz pierwszy w Polsce. Z afrykańskich nut usłyszymy reggae w wykonaniu zespołu Sierra Leone's Refugee All Stars oraz reklamowaną jako afro pop formację Mamar Kassey z Nigerii. Co ciekawe, losy pierwszej z wymienionych grup są kanwą filmu dokumentalnego, który będzie wyświetlany w ramach cyklu Cinema Globaltica. SLRAS powstał w obozie dla uchodźców pod koniec lat 90., a muzyka pomogła przeżyć członkom zespołu ciężkie chwile emigracji z Sierra Leone ogarniętego wojną domową. Tak brzmią na żywo:

Orientalne klimaty na Globaltice wprowadzi Fargana Qasimova z Azerbejdżanu, zespół Niyaz z Iranu oraz turecki Kolektif Istanbul. Pierwszy z w/w wykonawców to artystka śpiewająca klasyczne mughamy, czyli formy muzyczne łączące tradycyjną poezję z improwizacjami. Fargana to córka słynnego na całym świecie wokalisty, Alima. Oboje gościli u nas dwa lata temu na Warszawskim Skrzyżowaniu Kultur (relację z ich koncertu można przeczytać tutaj). Niyaz z wokalistką Azam Ali to spotkanie świata mistyków sufi i akustycznych instrumentów ze współczesną elektroniką, natomiast Kolektif Istanbul gra muzykę bałkańską i z Bliskiego Wschodu, czerpiąc z tradycji orkiestr dętych, ale dodając do tego szczyptę jazzu. Poniżej przykład tego, co potrafi zespół Niyaz z Iranu:

Przesuwając się w stronę Europy, z Bułgarii przybędą Balkan Khans z romskim wirtuozem skrzypiec i niesamowitym mistrzem świata w bitboxie - Skillerem, a z Północy - ze Szwecji Emilia Amper - również Mistrzynii świata, ale nycklepharpy - harfy klawiszowej, instrumentu uznawanego tam za narodowy. Z kolei w twórczości kolejnej gwiazdy - zespołu Family Atlantica słychać rytmy, które wędrowały przez Ocean – m.in. kubańską rumbę, nigeryjski afrobeat, wenezuelskie rytmy tambor i tonada, etiopskiego bluesa, brazylijskie forró oraz rytmy gnawa z Afryki Północnej.

Z polskich wykonawców w Parku Kolibki zaprezentują się Same Suki i Mosaik – obie grupy czerpiące z tradycji, ale tworzące na jej podstawie zupełnie nową jakość, co jest ideą przewodnią festiwalu.

Przez cztery dni jubileuszowej, X Globaltiki nie zabraknie wartościowej i ciekawej muzyki tradycyjnej i etnicznej. Gros wydarzeń imprezowych, jak zwykle, odbywać się będzie w przestrzeniach Parku Kolibki, tuż nad morzem.

Ramowy program festiwalu znajdziecie w dziale "wydarzenia", szczegółowy na stronie imprezy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu