Dla św. Patryka
Zapowiedzi sceny celtyckiej - marzecMarzec to miesiąc, w którym jak co roku, możemy oczekiwać wielu koncertów oraz przedstawień muzycznych, inspirowanych muzyką i kulturą Irlandii, a to z racji celebrowanego niemal już na całym świecie 17 marca Dnia św. Patryka (St. Patrick's Day). To zielone święto jest okazją dla wykonawców sceny celtyckiej do wzmożenia aktywności. Muzyka irlandzka i taniec rozbrzmiewać będą w wielu miejscach, pubach, teatrach, filharmoniach, na dużych festiwalach i na kameralnych imprezach. Patrykowe trasy niektórych wykonawców już trwają, inne zaczną się lada moment.
JRM mają 25 lat
Niesamowicie bogatą i pełną atrakcji trasę przygotował też poznański zespół JRM, który obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Najbliższe dni wypełnią koncerty klubowe Celtic fusion oraz muzyczno-taneczny spektakl multimedialny o charakterze rewiowo-edukacyjnym, zatytułowany "Eachtra", a grany wraz z grupą tańca irlandzkiego Ellorien.
Niezwykłą atrakcją podczas siedemiu koncertów JRM będzie występ gościa specjalnego, jednego z założycieli zespołu, Szkota Rory'ego Dallasa Allardicea. Z kolei Galę Jubileuszową 25-lecia (17 marca) uświetnią również - była wokalistka JRM - Katarzyna Aszyk oraz Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Trasa potrwa od 7 do 28 marca, a w jej ramach odbędzie się aż 14 koncertów. JRM odwiedzi: Bydgoszcz, Gostyń, Szczecin, Koszalin, Grudziądz, Łódź, Kalisz, Zieloną Górę, Poznań, Warszawę, Studzieniec, Kielce, Hrubieszów, Puławy.
Beltaine&Glendalough Miusjik Tour
Dużą atrakcją tego miesiąca są koncerty grup BeltaineiGlendalough, w ramach trasy koncertowej promującej czwartą płytę Beltaine pt. "Miusjik". Za nami już kilka koncertów, które odbyły się w lutym, od 7 do 22 marca potrwa druga część trasy, więcej pisaliśmy o tej trasie tutaj, a w dziale "Wydarzenia" znajdziecie resztę szczegółów. Na koncertach można doświadczyć na żywo jak brzmi połączenie irlandzkich nut z wpływami kultur innych części świata - i tych europejskich, i dalekowschodnich.
Weekend Kultury Irlandzkiej
Po raz szósty, w dn. 14-17 marca odbędzie się w Sosnowcu Weekend Kultury Irlandzkiej, organizowany przez zespół Lia Fail. W programie m.in. koncert Beltaine&Glendalough, Donegal i spektakl "Usłyszeć Taniec", pomysłu Mateusza Wójcika. Więcej w naszej zapowiedzi i w dziale "wydarzenia".
Rhiannon z piosenkami i balladami
Równie ciekawym wydarzeniem tego miesiąca jest trasa koncertowa zespołu Rhiannon z Wrocławia, grającego muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, bretońską), ale też angielską. Zespół działa od niedawna ale już dał się poznać szerszej publiczności. Ich interpretacje znanych irlandzkich, bretońskich czy angielskich songów, wsparte tradycyjnymi, akustycznymi instrumentami (whistle, flety, mandolina, bouzuki irlandzkie, gitara, banjo tenorowe, skrzypce, bodhran, harfa irlandzka) przyciągają uwagę. Prezentowaliśmy ostatnio ich nowy teledysk. Trasa, która potrwa od 8 do 22 marca, odwiedzi Wrocław, Zieloną Górę, Otyń k./ Nowej Soli, Brzeg Dolny, Oławę, Kraków, Opole, Rudę Śląską i Chorzów.
Irlandzkie Szantki
W Kędzierzynie-Koźlu po raz 27 odbędzie się Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Szantki", a w ramach programu (14 marca) na jednym koncercie spotkają się dwa zespoły folku morskiego Drake i Cztery Refy, inspirujące się też muzyką irlandzką oraz zespół muzyki celtyckiej Shannon.
Sąsiedzi na Śląsku
Wiele muzyki irlandzkiej, czego nie wszyscy są świadomi, było też na dawnych pokładach. Na scenie, ogólnie nazywanej szantową, jest sporo zespołów, u których inspiracje muzyką celtycką (irlandzką, bretońską) są bardzo wyraźne. Kolejną z takich grup (obok wymienionych powyżej) są Sąsiedzi. Z okazji Dnia św. Patryka zagrają trzy koncerty, na których także pokażą, że folk morski ma sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o repertuar inspirowany muzyką celtycką. Sąsiedzi wystąpią w Gliwicach (21.03), Bytomiu (22.03) i Katowicach (28.03). Szczegóły w dziale "wydarzenia", a bilety w naszym sklepie.
Celtowie w Lublinie
Kolejnym interesującącym kulturalnie i muzycznie wydarzeniem są Dni Świętego Patryka w Lublinie, organizowane pod patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Kultury Irlandzkiej.
W programie prelekcje na temat kultury irlandzkiej i historii tańca irlandzkiego, warsztaty tańców irlandzkich prowadzone przez zespół tańca Glass Eirin oraz koncerty: Donegal (14.03) i Ryszarda Borkowskiego (17.03).
Elphin przez całą Polskę
Grupa Tańca Irlandzkiego Elphin zatańczy w Gdańsku (13.03) w Gnieźnie (15 .03) i Krakowie (17.03).
Znów Dudy Juliana!
Tego nie spodziewało się wielu. Legendarna formacja Dudy Juliana, wraca z koncertem w Dzień św. Patryka (17 marca), w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty. Grali muzykę irlandzką i szkocką - zarówno piosenki (zwykle tłumaczone przez członków zespołu na język polski) jak i melodie ludowe. Wystąpili na kilku przeglądach piosenki studenckiej i autorskiej zdecydowanie wyróżniając się, żywiołowością i pełnymi życia tekstami. Pojawili się m.in. na festiwalach celtyckich w Dowspudzie i Poznaniu oraz na kilku składankach płytowych. Potem była przerwa.
Celtowie w Toruniu
Organizatorzy "Celtyckiego Gotyku" także nie będą próżnować z okazji St. Patrick's Day. W klubie muzycznym Lizard King (17.03) w Toruniu odbędą się pokazy taneczne, występy muzyczne, zabawa Ceili oraz konkursy z nagrodami. Wystąpią tego dnia: zespół muzyki celtyckiej Thorn oraz 2 zespoły taneczne: Zespół Tańców Irlandzkich Beltaine, w nowym, poszerzonym składzie, oraz świętujący niedawno 10-lecie Zespół Tańca Irlandzkiego Avalon.
Duan poświętuje
Śląska grupa Duan także zagra kilka koncertów okołopatrykowych, będą to Tychy (21.03), Warszawa (22.03) oraz Ruda Śląska, w legendarnym pubie Druid (28.03).
Oczywiście imprez jest o wiele więcej, w miarę potwierdzania kolejnych wydarzeń, będziemy je uzupełniać. Informacje ślijcie na redakcja@folk24.pl lub wrzucajcie w komentarze do tego artykułu.