Bardziej etno niż folk na Skrzyżowaniu

15 Festiwal „Skrzyżowanie Kultur”
Kamil Piotr Piotrowski, 17 września 2019
Sofiane Saidi i Mazalda
Fot. Press
Za chwilę odbędzie się piętnasta edycja Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Warszawę odwiedzą m.in.: legendarny perkusista Tony Allen, ojciec blufunku Keziah Jones i aktywistka Sona Jobarteh oraz dwa polsko-międzynarodowe składy.

Festiwal „Skrzyżowanie Kultur” już trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas 192 artystów indywidualnych i grup z 61 krajów. Imprezie od lat towarzyszą też wystawy, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe, dyskusje prowadzone przez światowej klasy mistrzów, osobistości sceny world music. Skrzyżowanie Kultur obchodzi w tym roku piętnaste urodziny, festiwal po raz pierwszy odbył się w 2005 roku. Mimo jubileuszu tegoroczna edycja będzie jednak skromniejsza w wydarzenia okołofestiwalowe, choć oczywiście warsztatów i dyskusji nie zabraknie. Od 18-22 września, Skrzyżowanie celebrować swoje urodziny będzie także ze skromnym udziałem polskich gwiazd. A kogo konkretnie zobaczymy?

W tym roku na inaugurację spotkamy się z wykonawcami Półwyspu Iberyjskiego, a będą to Gisela Joao z Portugalii oraz Diego El Cigala z Hiszpanii, czyli młoda, dopiero wschodząca gwiazda fado oraz utytułowany śpiewak flamenco, m.in. trzykrotny zdobywca Grammy. I będzie to jedyny europejski akcent festiwalu.

Drugi dzień, czwartek, to koncerty dwóch projektów – Raphaela Rogińskiego, Mamadou Ba, Noums Balani Dembele i Pawła Szpury pt. „Hizbut Jámm” oraz polsko-mongolskie łączenie światów tria KROKE i wokalistki Urny Chahar-Tugchi. W piątek zrobi się w festiwalowym namiocie bardziej gorąco, nie tylko za sprawą krajów pochodzenia artystów. A wystąpi aż trójka wykonawców, a będą to Keziah Jones z Nigerii, Brazylijka Flavia Coelho oraz Sofiane Saidi i grupa Mazalda z Algierii. Zwłaszcza uwadze polecamy tych ostatnich, ich analogowe syntezatory, elektryczny saz i saksofony oraz hipnotyzujący głos lidera, Saidiego tworzą nową jakość w pochodzącej z Algierii muzyce raï.

Sobota należeć będzie do uznanych gwiazd Afryki. Znana bardzo dobrze w Polsce Sona Jobarteh z Gambii, pierwsza kobieta w historii grająca na afrykańskiej korze, poprzedzi legendę muzyki highlife z Ghany Pata Thomasa & Kwashibu Area Band.

W niedzielę, ostatniego dnia Skrzyżowania Kultur usłyszymy Rabih abou Khalil (Liban)
Tony Allen (Nigeria).

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu oraz w naszym dziale „wydarzenia”.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu